Nobel dla Llosy - opinie
Prof. Jarzębski o literackiej nagrodzie Nobla dla Llosy
Nobel dla Llosy - opinie
Krytyk i historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski o przyznaniu literackiej nagrody Nobla peruwiańskiemu pisarza Mario Vargasa Llosy:
„Mario Vargas Llosa jest jednym z najsłynniejszych pisarzy światowych. Mówiono wielokrotnie, że on zasługuje na nagrodę Nobla, ale uważano także, że jej nie otrzymuje ponieważ jest zbyt sławny. Komitet noblowski lubi nagradzać pisarzy, którym ta nagroda coś więcej da, tymczasem Mario Vargasowi Llosie ona już nic więcej dać nie może, bo przecież jest pisarzem światowej sławy (...). To jedna z takich nagród, która nie będzie budzić kontrowersji; odebrana zostanie jako nagroda oczywista.
To pisarz o ogromnym dorobku, który już od kilkudziesięciu lat jest znany na świecie. Jego powieści są bardzo różnorodne, mają charakter społeczny, ale są też historiami romansów. Bardzo trudno mówić o tym pisarstwie, bo jest ono ogromnie zróżnicowane. Trzeba pamiętać też, że Llosa jest jednym z tych pisarzy, którzy próbowali robić karierę polityczną. Dla swojego kraju Peru jest człowiekiem instytucją. Obok Ernesto Sabato jest najsłynniejszym pisarzem Ameryki Południowej, tyle tylko, że w odróżnieniu od niego jest w pełni sił twórczych.
Jego literatura jest w tym sensie polifoniczna, że tam jest wielu bohaterów prowadzących. Oglądamy wydarzenia z kilku punktów widzenia, np. w jednej z jego ostatnich powieści Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki mamy połączenie historii bardzo osobistej, intymnej, a z drugiej strony jest to historia rozpięta na cały świat o ogólnofilozoficznym charakterze. To opowieść o niespełnionych marzeniach, które przybierają postać dziewczyny, która nieustannie staje się kimś innym i umyka bohaterowi. To typ polifoniczności, ale w cudzysłowie. To patrzenie na świat z jednej strony w sposób bardzo prywatny, a z drugiej strony bardzo ogólny”. (PAP)