Trwa ładowanie...

Nike 2021: Wyszła na scenę i odczytała list. Poruszające słowa ws. dzieci migrantów

- Nie możemy pozwolić na to, żeby w naszym kraju dzieci były wywożone na śmierć do lasu - powiedziała Aleksandra Lipczak, jedna z finalistek konkursu Nike 2021, odczytując na scenie list Rodzin Bez Granic. Gest pisarki i apel autorów listu poruszył publiczność.

Aleksandra Lipczak odczytała na scenie list Rodzin Bez Granic Aleksandra Lipczak odczytała na scenie list Rodzin Bez Granic Źródło: kadr z programu
d79blye
d79blye

Na widowni białe kartki z napisem "Gdzie są dzieci?", a na scenie ważne i mocne słowa sprzeciwu wobec polityki polskiego rządu ws. migrantów uwięzionych na polsko-białoruskiej granicy. Podczas tegorocznej gali wręczenia nagród Nike środowisko literackie głośno i dobitnie upomniało się o ludzi, których życie od tygodni jest przedmiotem politycznej rozgrywki, a przede wszystkim o los uwięzionych lub odsyłanych z granicy dzieci. Nominowany za zbiór wierszy "Podwójne wahadło" Jacek Podsiadło, laureat konkursu Zbigniew Rokita, autor książki "Kajś", czy Aleksandra Lipczak, nominowana za "Lajla znaczy noc" - wszyscy zabrali głos ws. niepokojących wydarzeń z udziałem migrantów.

Aleksandra Lipczak wykorzystała swój czas na scenie, by odczytać poruszający list. - Korzystając z tego momentu, kiedy patrzy na mnie sporo oczu w całej Polsce, chciałabym wykorzystać tę chwilę i odczytać list grupy Rodziny Bez Granic skierowany do osób, kobiet i mężczyzn, rodziców i nie tylko, rządzących Polską i podejmujących decyzje, który ma się odwołać do ich sumień - powiedziała pisarka, przechodząc do prezentacji listu.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Część Afgańczyków jest ciężko chorych

"Jak wasze dzieci, ta mała dziewczynka ubrana jest w pajacyk. Ten jest już sztywny od brudu. Jak wasze córeczki, kiedy miały półtora roku, stoi jeszcze niepewnie. To ten wiek, kiedy dzieci zaczynają naśladować zwierzątka, uciekać z chichotem, przeglądać książeczki z głośnym 'u'. Mówimy wtedy, że są słodkie, nosimy je na biodrze i mimo zmęczenia jesteśmy szczęśliwe. Nie myśleć o tej dziewczynce można tylko wtedy, kiedy omija się zdjęcie wzrokiem. Jedno spojrzenie na nią wystarczy, żebyście zobaczyły w niej figlarność, prostotę spojrzeń waszych dzieci. I jedno spojrzenie wystarczy, żeby nie zgodzić się na ich śmierć w lesie" - przeczytała Aleksandra Lipczak.

W dalszej części autorzy listu odwołują się do polskiej historii, przypominając że i "nasi przodkowie też nieraz musieli uciekać i ktoś im wtedy pomógł". Apelują też o natychmiastową reakcję, o umożliwienie na miejscu - ograniczonej przez polski rząd - działalności organizacjom humanitarnych, podkreślając, że chodzi o życie dzieci.

d79blye

"Nie możemy pozwolić na to, żeby w naszym kraju dzieci były wywożone na śmierć do lasu. Wykonajcie dziś, zaraz jeden telefon do kogoś, kogo znacie, a kto może sprawić, że te dzieci nie umrą. To bardzo proste: od wielu godzin nie dostały nic do jedzenia, trzeba działać natychmiast" - kończą swój list osoby zrzeszone w grupie Rodzin Bez Granic.

Rodziny bez Granic

Rodziny Bez Granic to działająca od niedawna grupa zrzeszająca za pośrednictwem sieci osoby, którym los migrantów nie jest obojętny. Dołączyło do niej już 3 tys. osób, a w miastach takich jak Wrocław, Olsztyn, Kraków czy Szczecin powstają lokalne oddziały. Jak czytamy na stronie grupy, ich pierwszą inicjatywą są rodzinne protesty pod siedzibami Straży Granicznej w całej Polsce, które rozpoczęły się 1 października. Zgromadzeni tam ludzie, rodziny z dziećmi, rysują na chodnikach rysunki i hasła sprzeciwiające się wydarzeniom na granicy. Pytanie "Gdzie są dzieci?" to jedno z haseł pojawiających się najczęściej.

Opublikowany w sieci i odczytany przez Aleksandrę Lipczak list jest kolejną inicjatywą grupy Rodziny Bez Granic.

Aleksandra Lipczak odczytuje list Rodzin Bez Granic AKPA
Aleksandra Lipczak odczytuje list Rodzin Bez GranicŹródło: AKPA, fot: AKPA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d79blye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d79blye