Trwa ładowanie...
11-02-2011 12:38

Niezwykły dar prezydenta

Ponad tysiąc woluminów ze zbiorów ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego - głównie książki o tematyce  historycznej  i społecznej oraz klasyka literatury polskiej wydawana za granicą - trafiło do Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku.

Niezwykły dar prezydentaŹródło: AKPA
d241hfg
d241hfg

*Ponad tysiąc woluminów ze zbiorów ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego - głównie książki o tematyce historycznej i społecznej oraz klasyka literatury polskiej wydawana za granicą - trafiło do Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku. *

- Kolekcję przekazała bibliotece kilka dni temu małżonka tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska - poinformowała w czwartek Małgorzata Sadłowska-Suprun z biura informacji i promocji Uniwersytetu w Białymstoku.

To drugi taki dar z kolekcji ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie, który trafił do zbiorów biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku. W 2009 roku Ryszard Kaczorowski osobiście przekazał pierwszy zbiór liczący ponad 800 woluminów. Białystok to rodzinne miasto Ryszarda Kaczorowskiego.

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia Halina Brzezińska-Stec powiedziała PAP, że pełna zawartość nowego przekazanego zbioru nie jest jeszcze dokładnie poznana, gdyż trwa jego szczegółowa inwentaryzacja. Potrwa to około półtora tygodnia.

d241hfg

Według niej, większość kolekcji stanowią książki o tematyce historycznej, społecznej i politycznej, encyklopedie, albumy, literatura polska wydawana poza granicami Polski, w tym literatura emigracyjna. *Wiele z tych książek zostało podarowanych prezydentowi Kaczorowskiemu i jego małżonce, ma specjalne odręczne dedykacje. *

Kolekcja została przywieziona kilka dni temu z Londynu. Wśród książek są m.in. anglojęzyczne wydawnictwa dotyczące historii Europy i Polski podczas II wojny światowej, m.in. na temat represji sowieckich w latach 1944-56, książki o działalności Armii Krajowej, dywizji gen. Stanisława Maczka, o polskim Państwie Podziemnym i harcerstwie. Są też pozycje z zakresu literaturoznawstwa oraz książki o dziejach regionu podlaskiego. Wszystkie woluminy są oznakowane specjalną okolicznościową pieczęcią mówiącą o tym, że jest to dar prezydenta Kaczorowskiego. Zostały też wyposażone w specjalne paski magnetyczne zabezpieczające przed kradzieżą.

- Kolekcja trafi do działu zbiorów specjalnych - poinformowała Brzezińska-Stec.Nie można będzie ich wypożyczać, a jedynie korzystać z nich na miejscu, pod kontrolą bibliotekarzy, by nie zostały zniszczone lub ukradzione. Brzezińska-Stec podkreśla, że książki są cenne ze względu na osobę ofiarodawcy, ale też ze względu na zawartość merytoryczną.

Kolekcja ofiarowana białostockiej bibliotece przez Ryszarda Kaczorowskiego w 2009 roku jest udostępniana w bibliotece na miejscu. Jeszcze nie wiadomo, kiedy może być dostępna drogą elektroniczną. Nie wiadomo też jeszcze, kiedy będzie udostępniany najnowszy dar.

d241hfg

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął - po Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta w grudniu 1990 roku Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczpospolitej.

Ryszard Kaczorowski to honorowy obywatel Białegostoku, doctor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

d241hfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d241hfg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj