Trwa ładowanie...
d1fi7ue

Nie żyje Ulay, performer, wieloletni partner Mariny Abramovic

Nie żyje Frank Uwe Lyasiepen, performer, artysta znany jako Ulay. Miał 76 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Ulay, fotograf i performer
Zmarł Ulay, fotograf i performer (Getty Images)
d1fi7ue

Ulay urodził się w 1943 r. w Niemczech. Studiował handel i fotografię przemysłową. Został artystą. W 1975 r. poznał Marinę Abramovic, z którą był związany przez 12 lat. Razem zajmowali się performancem, skupiając się na tematyce ciała.

Kupili samochód i podróżowali po świecie ze swoimi performance’ami. To miała być miłość do końca życia. Zaplanowali sobie, że razem przejdą Mur Chiński. Ona od strony pustyni, on od strony morza. Mieli się spotkać w połowie i pobrać. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń wyjechali do Chin. Projekt "Kochankowie" trwał 90 dni. Gdy się spotkali, Ulay przytulił Marinę po raz ostatni. Miał już romans z chińską tłumaczką i za kilka miesięcy miał zostać ojcem. Tak zakończył się jego związek z Mariną.

Zobacz także: Viggo Mortensen o krążącej o nim plotce: "To nie jest prawda"

W 2011 r. zdiagnozowano u Ulaya raka. Od tamtej pory prowadził projekt artystyczny, w którym dokumentował swoje życie po diagnozie.

d1fi7ue

O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych przyjaciel i reżyser Damjan Kozole. "Ulay zmarł zeszłej nocy (…) Spoczywaj w pokoju, przyjacielu".

Artystę pożegnała również Marina Abramovic. Napisała: "Z ogromnym smutkiem dowiedziałam się o śmierci mojego przyjaciela i byłego partnera Ulaya. Był wyjątkowym artystą i człowiekiem, którego będzie bardzo brakowało. Dziś pocieszająca jest świadomość, że jego sztuka i dziedzictwo będą żyć wiecznie".

d1fi7ue

Podziel się opinią

Share

d1fi7ue

d1fi7ue