Trwa ładowanie...
recenzja
27-09-2010 12:25

Nie bój się pytać

Nie bój się pytaćŹródło: Inne
d22hjcp
d22hjcp

W ciągu całego życia zadajemy sobie mnóstwo pytań dotyczących naszej codzienności. Skąd się bierze tęcza? Dlaczego ptaki potrafią latać? Po co kotom miękkie poduszeczki na stopach? Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Aby odpowiedzieć na większość z nich wystarczy uważnie słuchać nauczyciela podczas lekcji w szkole, ewentualnie poszukać informacji w Wikipedii. Są jednak pytania, które intrygują, ale nie łatwo znaleźć na nie satysfakcjonującą odpowiedź. Są też takie, które chętnie byśmy zadali, ale nie wiemy jak je sformułować, aby nie wydały się głupie i śmieszne. Martin Fritz, autor książki Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?nie boi się zadawać głupich pytań. Niemiecki dziennikarz i pisarz postanowił puścić wodze swojej wyobraźni i wykorzystać ponadprzeciętną dociekliwość, aby pytać, pytać, pytać.

Z jego książki dowiemy się np.: dlaczego niemowlętom po jedzeniu musi się odbić, dlaczego na zdjęciach ludzie mają czerwone oczy albo dlaczego pasta do zębów jest biała? Taką wiedzą możemy zabłysnąć potem w towarzystwie, w zależności od tego czy akurat spędzamy czas z młodymi matkami, fotografami-amatorami lub początkującymi dentystami. Odpowiedzi Fritza są lakoniczne, konkretne i zabawne. Często intrygujące są same pytania. Pewnie nie wszyscy wiedzą dlaczego nie powinniśmy denerwować Chińczyków! Otóż „gdyby wszyscy Chińczycy, a jest ich miliard i jeszcze trzysta milionów, jednocześnie skoczyli z dwumetrowych platform, mogliby spowodować powstanie niesamowitej fali uderzeniowej. (…) Pierwszy skok Chińczyków spowodowałby stosunkowo małe trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia w skali Richtera. Jednak skacząc w regularnych odstępach czasu, mniej więcej co godzinę, spowodowaliby takie wzmocnienie fali uderzeniowej, że cała planeta by się rezedrgała. Wszędzie wystąpiłyby katastrofalne trzęsienia ziemi i potężne
fale tsunami”. Właśnie dlatego nie powinniśmy denerwować Chińczyków.

Książka Fritza to świetny prezent dla zainteresowanego światem kolegi lub dociekliwego szefa. Sto jedenaście krótkich i zabawnych rozdziałów gwarantuje trochę rozrywki i sporo intrygujących informacji.

d22hjcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22hjcp