Trwa ładowanie...
24-11-2015 12:00

Nagroda im. Beaty Pawlak dla Konrada Piskały za książkę "Dryland"

Konrad Piskała odebrał w poniedziałek nagrodę im. Beaty Pawlak. Otrzymał ją za zbiór reportaży o Somalii "Dryland". Wyróżnienie przyznawane jest corocznie za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji.

Nagroda im. Beaty Pawlak dla Konrada Piskały za książkę "Dryland"Źródło: Książki WP
d3edwur
d3edwur

Konrad Piskała odebrał w poniedziałek nagrodę im. Beaty Pawlak. Otrzymał ją za zbiór reportaży o Somalii "Dryland". Wyróżnienie przyznawane jest corocznie za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji.

Głównym bohaterem "Drylandu" (seria Terra Incognita, wyd. W.A.B.) jest Abdulkadir Gabeire. Somalijczyk mieszkał w Warszawie i był prezesem Fundacji dla Somalii. Wykształcił się i działał dla kraju, ale zginął w zamachu w Mogadiszu we wrześniu tego roku.

Zbiór reportaży został nagrodzony za "rzetelność, uczciwość, a także odwagę autora podczas ryzykownej podróży" oraz "próbę mówienia nie przez swoje rozważania, a przez głosy oddane innym". Doceniono także zdjęcia autora, które znalazły się w książce.

Konrad Piskała jest fotografem i dziennikarzem. Wydał także tom wierszy "Całopalenie". Był nominowany do nagrody "Oczy otwarte" w 2004 roku, brał udział w konkursie "WWW Widzieć, Wiedzieć, Wspierać" o problemach rodzin zastępczych. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym". Do Nagrody im. Beaty Pawlak był nominowany po raz drugi, przed pięcioma laty zwrócono uwagę na zbiór jego reportaży "Sudan. Czas bezdechu".

d3edwur

Do nagrody w tym roku byli nominowani także: Miłada Jędrysik ("Inny front"), Piotr Ibrahim Kalwas ("Egipt. Haram, Halal"), Andrzej Muszyński ("Cyklon"), Mirosław Wlekły ("All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem") i Ludwika Włodek ("Wystarczy przejść przez rzekę").

Wyróżnienie przyznawane jest od 2003 r. za teksty - książki i artykuły - na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali. Dziennikarka zbierała w Indonezji materiał do kolejnej książki.

W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in. Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Cezary Michalski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł. W zeszłym roku trafiło ono do rąk autora poświęconej Timorowi Wschodniemu książki "Dom nad rzeką Loes" Mateusza Janiszewskiego oraz fotografa Adama Lacha - za album "Stigma" o żyjących w Polsce Romach.(PAP)

d3edwur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3edwur