Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka, Castorp Pawła Huelle, Finimodo Piotra Siemona, Złote ogniwa Normana Daviesa, Kocie worki Joanny Chmielewskiej, to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na rozpoczynające się w czwartek 20 maja 49. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.
Nową powieść Pawła Huelle Castorp czytać można jako wariację na temat Czarodziejskiej Góry, swoistą fantazję opartą na ulubionych przez gdańskiego pisarza motywach powieści Manna. Monotonię życia Hansa Castorpa, studenta Cesarskiej Wyższej Szkoły Technicznej, niespodziewanie zakłóca uczucie do pięknej Polki. Powieść rozgrywa się w malowniczych realiach starego Gdańska, secesyjnego Wrzeszcza i kuracyjnego Sopotu. Książkę pod patronatem Wirtualnej Polski opublikowało wydawnictwo słowo/obraz terytoria.
Jadąc do Babadag, nowa książka Andrzeja Stasiuka, to opowieść o podróży przez zapomnianą europejską prowincję, od polskiego Beskidu Niskiego aż po Albanię. Stasiuk opisuje tę wędrówkę jako swego rodzaju wycieczkę po europejskiej "podświadomości" - podróż w rejony, o których jednocząca się i modernizująca Europa wolałaby nie pamiętać. Pozycję tę opublikowało Wydawnictwo Czarne.
Wydawnictwo Rosikon Press opublikowało natomiast nową książkę Normana Daviesa pt.: Złote ogniwa. Wedle Daviesa, każdy upadek Polski, każde jej zniknięcie z mapy pociągało za sobą wojny, kończące się zniszczeniem sporej części naszego kontynentu. Dopiero dziś, gdy Polska wraca do wspólnoty krajów Europy, ponownie można mówić o kontynencie jako całości - kulturalnej, geograficznej, społecznej i religijnej.
Po kilku latach milczenia nową powieść opublikował Piotr Siemion, znany jako autor Niskich Łąk. Finimodo rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Tym razem Siemion opowiada o świecie wielkiej polityki i przekrętów gospodarczych, stołecznych rezydencji, hoteli i kuluarów sejmowych. Bohaterem jest Arkadiusz Rzakowicz - prawicowy publicysta, idealista i życiowy nieudacznik. Finimodo opublikowało wydawnictwo WAB.
Krakowska oficyna a5 przygotowała na majowe targi nową powieść Hanny Krall. W Wyjątkowo długiej linii pisarka przedstawia losy mieszkańców pewnej kamienicy na lubelskiej starówce. Ich historie stały się dla Hanny Krall pretekstem do przedstawienia panoramy losów Polaków, Żydów, Ukraińców w ciągu ostatnich 100 lat. W ostatnich dniach wydawnictwo a5 opublikowało też nowy tom wierszy Zbigniewa Herberta w autorskim wyborze Ryszarda Krynickiego.
Błędne cienie Pascala Quignarda - nowość Czytelnika - to książka, za którą autor dostał w 2002 roku prestiżową francuską nagrodę literacką - Prix Goncourt. Pascal Quignard, tłumacz z łaciny i greki, znawca antyku, uważany jest za jednego z najciekawszych współczesnych francuskich pisarzy.
Targową nowością będzie też najnowsza powieść niekwestionowanej królowej polskiego kryminału - Joanny Chmielewskiej. Kocie worki, 50. książka tej autorki, jest kontynuacją uważanej za najlepszy kryminał Chmielewskiej książki Wszystko czerwone - zapowiada wydawca, Kobra Media.
Gośćmi honorowymi 49. MTK są pisarze rosyjscy. Choć wśród zaproszonych do Warszawy rosyjskich literatów zabrakło jednego z najpopularniejszych w Polsce rosyjskich pisarzy - Borysa Akunina - na targach pojawią się jego książki, przełożone na polski i wydane w ostatnich tygodniach przez oficynę Noir sur Blanc.
Pelagia i biały buldog to pierwszy tom nowego cyklu powieści sensacyjnych Akunina. Akcja rozgrywa się w niepowtarzalnej atmosferze XIX-wiecznego Zawołża, a bohaterką jest młoda mniszka Pelagia, której pasją jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych.
Wśród targowych nowości znajdzie się też najnowsza powieść Paulo Coelho 11 minut, wydana przez wydawnictwo Drzewo Babel, oraz Język Trolli - 15. i, jak zapowiada oficyna Akapit Press - ostatnia część Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz.