Trwa ładowanie...
d1phyn1
16-03-2021 12:00

Muzyka Skalnego Podhala. Podręcznik do nauki muzyki góralskiej

książka
Oceń jako pierwszy:
d1phyn1
Muzyka Skalnego Podhala. Podręcznik do nauki muzyki góralskiej
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Podręcznik przygotowany przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę to pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydawnictwo poświęcone muzyce góralskiej. Składają się na nie 3 tomy: „Garść teorii”, „Zapis palcowy” i „Zapis nutowy” oraz nagrania, z którymi osoby pragnące zgłębić tajniki muzyki góralskiej powinny się osłuchiwać.

Krzysztof Trebunia-Tutka zebrał pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie drogą ustną i ze swej natury niezapisywalne. Dzięki temu bogata tradycja góralszczyzny zyskuje nowe życie. Podręcznik jest przeznaczony zarówno dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z muzyką góralską, jak i już obeznanych z tym obszarem muzyki tradycyjnej, a także dla wielbicieli kultury góralskiej. Na szczególną uwagę zasługuje autorski zapis melodii – tak zwany zapis palcowy – będący próbą przeniesienia dźwięków na system chwytów i oznaczeń wykonawczych. Autor przystępnie wyjaśnia także niuanse kultury góralskiej, przybliża jej historię i sylwetki jej najważniejszych twórców. Publikacja zawiera praktyczne wskazówki dotyczące chwytów, trzymania instrumentu i smyczka oraz interpretacji melodii. „Nuty” są podzielone na 10 grup, a każda pieśń ma swój odpowiednik w zapisie palcowym i nutowym. Jest to też swoista antologia najważniejszych i najpiękniejszych melodii i śpiewek góralskich, nieraz już zapomnianych bądź rzadko wykonywanych.

Piękna oprawa graficzna jest przełożeniem zrębów tradycji góralskich na nowoczesną myśl projektową. Wykorzystanie wysokiej jakości płótna i nici zapewnia komfort korzystania z poszczególnych tomów, jak również jest gwarancją trwałości. Tak jak trwała jest tradycja.

Muzyka Skalnego Podhala. Podręcznik do nauki muzyki góralskiej
Numer ISBN

978-83-224-5135-9

Wymiary

235x305

Oprawa

twarda

Liczba stron

728

Język

polski

d1phyn1

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1phyn1
d1phyn1
d1phyn1
d1phyn1