Trwa ładowanie...

Murakami, Cunningham i Flanagan nominowani do Bad Sex Award 2014

Wyróżniony nagrodą Bookera Richard Flanagan, wymieniany jako kandydat do Nobla Haruki Murakami i Michael Cunningham laureat Pulitzera, znaleźli się wśród nominowanych do niechlubnej nagrody Bad Sex Award. Wyróżnienie przyznawane jest co roku za najgorszą scenę erotyczną opisaną w powieści.
Share
Murakami, Cunningham i Flanagan nominowani do Bad Sex Award 2014
Źródło: Fotolia.com
d2xk776

Wyróżniony nagrodą Bookera Richard Flanagan , wymieniany jako kandydat do Nobla Haruki Murakami i Michael Cunningham laureat Pulitzera, znaleźli się wśród nominowanych do niechlubnej nagrody Bad Sex Award. Wyróżnienie przyznawane jest co roku za najgorszą scenę erotyczną opisaną w powieści.

Największym zaskoczeniem jest nominacja dla Flanagana i jego "The Narrow Road to the Deep North", gdyż książka ta zdobyła w tym roku prestiżową nagrodę Bookera. Umieszczona w powieści scena erotyczna nie tylko zaskakuje barokowymi porównaniami ("Cokolwiek oddalało ich od siebie, nagle zniknęło (...) Jeżeli ziemia się obracała, nagle stanęła, jeżeli dął wiatr to przestał. Dłonie odnalazły ciało; ciało, ciało") ale i zakończeniem, w którym akt seksualny zostaje przerwany przez psa. Trzymającego w pysku pingwina. Martwego. Dziennikarz brytyjskiej gazety The Guardian przypomina złośliwie, iż jury przyznające Bookera napisało w uzasadnieniu, iż mamy do czynienia z "nadzwyczajnym dziełem literackim".

Zaskoczeniem jest także obecność na liście Harukiego Murakamiego i "Bezbarwnego Tsukuru Tazaki i lat jego pielgrzymstwa" . Japończyk jest bowiem od wielu lat wymieniany jako faworyt do literackiej Nagrody Nobla. W książce opisywany jest trójkąt miłosny z dwiema kobietami (jedna z nich ma obowiązkowe "małe piersi o sutkach twardych jak kamyczki"). Padają takie porównania jak: "jej włosy łonowe były wilgotne niczym tropikalny las" i "jego penis znalazł drogę, nie napotkał oporu, jakby zassała go pozbawiona tlenu próżnia".

d2xk776

Z kolei zdobywca nagrody Pulitzera, Michael Cunningham, w powieści "Królowa śniegu" pisał, iż usta kobiety "są czyste w ziołowy sposób, nie ziołowe dosłownie, ale w sensie zielonej gwałtowności".

Nie dziwi za to nominacja dla Saskii Goldschmidt, holenderskiej pisarki, która w powieści "The Hormone Factory" pisze co następuje: "Rozpiąłem spodnie, zsunąłem je z bioder, a moja bestia, w końcu uwolniona z klatki, zerwała się gwałtownie. Zacząłem stymulować ją ręcznie, w tę i z powrotem, aż bestia znalazła drogę do celu. Otworzyła oczy i wyszeptała: 'Bądź ostrożny, wciąż jestem dziewicą' (...) Była gorąca jak woda gotująca się w kolbie destylacyjnej".

"To jedna z najsilniejszych krótkich list ostatnich lat, mamy na niej prawdziwych gigantów” – skomentował Jonathan Beckman z magazynu literackiego "Literary Review", przyznającego Bad Sex in Fiction Award od 1993. Do tej pory wśród nagrodzonych znaleźli się tak znani pisarze, jak John Updike, Tom Wolfe i Jonathan Littell. Tegorocznego zwycięzcę poznamy 3 grudnia.

Poniżej pełna lista nominowanych:

Michael Cunningham "Królowa śniegu"

d2xk776

Richard Flanagan "The Narrow Road to the Deep North"

Ben Okri "The Age of Magic"

Saskia Goldschmidt "The Hormone Factory"

Haruki Murakami "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa"

Amy Grace Loyd "The Affairs of Others"

May-Lan Tan "Things to Make and Break"

Helen Walsh "The Lemon Grove"

Wilbur Smith "Desert God"

Kirsty Wark "The Legacy of Elizabeth Pringle"

PS. Na potrzeby tego artykułu amatorskiego tłumaczenia dokonał, zaczerwieniony po uszy, redaktor serwisu Książki.wp.pl. Prosimy, nie bądźcie dla niego zbyt surowi.

d2xk776

Podziel się opinią

Share
d2xk776
d2xk776