Trwa ładowanie...
do2ca8c
21-04-2022 15:00

Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie

książka
Oceń jako pierwszy:
do2ca8c
Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zimna wojna zaczęła się nad płonącą Warszawą.
W południe 18 września 1944 roku niebo nad płonącą stolicą Polski wypełniły klucze Latających Fortec. 110 bombowców B-17 zrzuciło 1300 pojemników z bronią i zaopatrzeniem dla walczących powstańców. Mimo że morale załóg było wysokie – ładownie zamiast bomb wypełniała pomoc humanitarna i broń dla sojuszników –skuteczność akcji była znikoma. Większość zasobników trafiła w ręce Niemców bądź zatonęła w Wiśle.
Amerykańskie maszyny nie wróciły na zachód, a wylądowały na lotniskach pod Połtawą. Sowieci udostępnili je aliantom dla realizacji wahadłowych misji bombowych o kryptonimie „Frantic”. W leżących na ukraińskiej ziemi bazach Jankesi początkowo witani byli jak bohaterowie. Rosjanie uczyli ich pić wódkę, czerwonoarmistki umawiały się z nimi na randki, a całości przyglądali się wysłani z Moskwy szpiedzy.
Już od pierwszych dni powstania Churchill i Roosevelt nakłaniali Stalina, by ten zgodził się na niesienie pomocy walczącej Warszawie. Satrapa wolał jednak utopić miasto w morzu krwi. Narosłe wówczas nieporozumienia były początkiem kolejnej, tym razem zimnej wojny.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie
Numer ISBN

978-83-240-8734-1

Wymiary

150x235

Oprawa

twarda

Liczba stron

400

Język

polski

do2ca8c

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do2ca8c
do2ca8c
do2ca8c
do2ca8c