Trwa ładowanie...
d21e585

Monika Szwaja

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Monika Szwaja to uznana pisarka i dziennikarka telewizyjna. Do jej najpopularniejszych książek należą "Jestem nudziarą" oraz "Klub mało używanych dziewic".

Monika Szwaja – życiorys

Monika Szwaja urodziła się w 1949 roku we wsi Krobielewko w województwie lubuskim. Jako mała dziewczynka z rodzicami i starszym rodzeństwem przeprowadziła się do Szczecina, w którym uczęszczała do V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Kiedy nie dostała się na prawo na Uniwersytecie Warszawskim, zaczęła pracę w Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po wydaleniu z telewizji i wpisaniu na czarną listę Monika Szwaja pracowała jako nauczycielka języka polskiego i historii w Podgórzynie, który znajduje się w województwie dolnośląskim. W karkonoskiej szkole spędziła 8 lat. Na podstawie przeżyć z tamtego okresu powstała pierwsza powieść "Jestem nudziarą" opublikowana w 2003 roku.

W 1989 roku Monika Szwaja podjęła ponownie współpracę z telewizją szczecińską, którą zawiesiła w 2002 roku po 35 latach na rzecz pisania książek.

Monika Szwaja z Mariuszem Krzyżanowskim założyli Wydawnictwo SOL, którego główną dewizą jest "Słońce świeci wszystkim".

Syn Moniki Szwai, Wawrzyniec, jest dźwiękowcem w Radiu Szczecin.

Monika Szwaja zmarła 22 listopada 2015 roku po ciężkiej chorobie w wieku 66 lat.

Monika Szwaja – książki

Monika Szwaja jako autorka zadebiutowała w wieku 54 lat, kiedy była na półtorarocznym zwolnieniu lekarskim.

"Jestem nudziarą" Moniki Szwai to pierwsza, a zarazem jedna z jej najbardziej poczytnych książek. Została wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Publikacja jest dziennikiem głównej bohaterki, Agaty, która uważa siebie za nudną osobę.

W kolejnych powieściach Monika Szwaja przedstawia losy różnych bohaterek borykających się z problemami miłosnymi. Jej książki wpisują się w nurt obyczajowy, po który chętnie sięgają kobiety w różnym wieku. W wybranych powieściach pojawiają się postaci znane czytelnikom z różnych publikacji Szwai.

W lutym 2017 roku ukazała się książka "Dupersznyty, czyli zapiski stanu szwajowego", która stanowi zbiór felietonów, zapisków, artykułów i notatek ukazujących Monikę Szwaję jako pogodną osobę.

d21e585

Podziel się opinią

12
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21e585
d21e585
d21e585
d21e585

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj