Mój czarny pies
Mój czarny pies
16 października - Europejski Dzień Walki z Depresją
Depresja towarzyszy ludziom od czasów najdawniejszych. Jako pierwszy o melancholii pisał Hipokrates. W średniowieczu nastrój depresyjny wiązano z wpływami szatana, stąd w tej sprawie bardzo często wypowiadali się ludzie Kościoła, według których depresja nie była niczym innym, jak karą za grzechy. W wieku XVI i XVII zauważono, że niekiedy nastrój melancholijny wpływa na ludzi twórczo. Ten sam wymiar depresji pojawia się ponownie w okresie romantyzmu.
Po raz pierwszy terminu ‘depresja’, w znaczeniu ‘obniżenie poziomu emocji’, użył w roku 1854 roku francuski psychiatra Jules Gabriel Francis Baillarger.
Depresja należy do tak zwanych chorób afektywnych, czyli chorób związanych z nastrojem – bo najbardziej charakterystyczne dla depresji są właśnie zaburzenia nastroju: uczucie smutku, apatii, niemożność radowania się i czerpania przyjemności z czegokolwiek. Inne ważne objawy to brak aktywności, utrata zainteresowań, niechęć do spotykania się z ludźmi.
Pod hasłem „Walcz z depresją - wyjdź do ludzi”, obchodzony jest w tym roku Europejski Dzień Walki z Depresją. Ma on pokazać, że osoby dotknięte tą chorobą nie są osamotnione w swojej walce. Według WHO depresja jest czwartą pod względem występowania chorobą na świecie. Zjawisko depresji to problem, który wciąż rośnie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku znajdzie się ona na drugim miejscu wśród najczęściej występujących chorób. Choroba ta dotyka w krajach uprzemysłowionych - w Europie i Stanach Zjednoczonych - od 6 do 12 proc. populacji osób dorosłych i ok. 15 proc. osób w wieku podeszłym.
Na depresję cierpiało wielu wybitnych autorów. Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją prezentujemy ich sylwetki.