Miłoszewski, Szostak i Żulczyk nominowani do Paszportów Polityki
Zygmunt Miłoszewski, Wit Szostak i Jakub Żulczyk zostali nominowani do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura.
* Zygmunt Miłoszewski , Wit Szostak i Jakub Żulczyk zostali nominowani do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura.*
Urodzonego w 1976 Miłoszewskiego nominowano za kryminał "Gniew" - trzecią część trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Pisarz był już nominowany do Paszportów za drugi tom cyklu - ekranizowane obecnie "Ziarno prawdy". W uzasadnieniu nominacji Juliusz Kurkiewicz z "Gazety Wyborczej" napisał: "świetne zakończenie najlepszego polskiego cyklu kryminalnego po 1989 roku (...) autor nie odstaje od światowej czołówki".
Szostak (również rocznik 1976) jest autorem powieści "Stu dni bez słońca" - "literacki żart, parodia uniwersyteckiego światka, ale i opowieść o tym, jaka przepaść dzieli nas od innych". Zofia Król napisała w uzasadnieniu swojej nominacji, iż należy docenić Szostaka "za wrażliwe ucho, subtelnie prowadzoną melodię języka. I za próbę przełożenia historii don Kichota na czasy współczesne".
(img|531270|center)
Jakub Żulczyk (urodzony w 1983 roku) został doceniony za "Ślepnąc od świateł" - opowieść o krążącym po nocnej Warszawie handlarzu kokainą. Zdaniem Michała Nogasia z radiowej Trójki Żulczyk "potrafi uwieść czytelnika pełną mroku, zmroku i ohydy opowieścią o odpychającej, szatańskiej twarzy stolicy". O powieści pisał na naszych łamach ostatnio Tomasz Pstrągowski. Doceniał talent Żulczyka i interesującego głównego bohatera, ale wytykał książce brak umiaru i fatalną scenę erotyczną. Cały tekst możecie przeczytać tutaj.
Paszporty Polityki są przyznawane w sześciu dziedzinach. Poza literaturą są to także: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna i muzyka popularna. Przyznawana jest także nagroda specjalna, Kreator Kultury, dla wybitnej osobowości polskiego świata artystycznego.