Trwa ładowanie...

Artyści są wdzięczni ministrowi kultury. Chce wprowadzić nową opłatę

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz Stowarzyszenie "Razem dla kultury" pozytywnie zopiniowało plany rozszerzenia opłaty reprograficznej. Minister kultury Piotr Gliński poparł tę koncepcję.

Artyści są wdzięczni ministrowi kultury. Chce wprowadzić nową opłatęŹródło: PAP
d4cper6
d4cper6

Opłata reprograficzna jest doliczana do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści np. skanerów, kopiarek, czystych płyt CD\DVD. Dotychczas wynosiła ona 1-3% sprzętu i nie obejmowała bardziej nowoczesnych aparatów tj. smartfony czy tablety. Opłaty te trafiają do ZAiKS-u i ZPAV-u w ramach rekompensaty za zwielokrotnianie ich utworów na użytek osobisty.

- To jest rzecz absolutnie zrozumiała, aby od nowego typu technologicznego nośników autorzy otrzymywali swoje tantiemy. W Polsce od wielu lat to nie jest uregulowane - powiedział minister kultury Piotr Gliński w programie WP.

Zobacz: Opłata reprograficzna. Gliński zapowiada jej wprowadzenie

Opłaty reprograficznej nie należy traktować jako nowy podatek. Minister Gliński zapewnia, że nie wpłynie ona na cenę sprzętu. Na razie nie wiadomo, w jaka wysokość procentowej ceny sprzętu zostanie przeznaczona na ten cel.

d4cper6

Ta decyzja cieszy twórców kultury, również z tego powodu, że część pieniędzy z tej opłaty ma zasilić nowo utworzony fundusz ubezpieczeń dla artystów. Stowarzyszenie "Razem dla kultury" wystosowało dziękczynny list do wicepremiera Glińskiego, pod którym podpisali się: Urszula Dudziak, Zygmunt Miłoszewski, Krzysztof Cugowski i Marek Kościkiewicz.

"Dziękujemy za Pana poparcie dla urealnienia opłaty od czystych nośników. Ta decyzja bardzo pomoże polskiej kulturze. Jest ona szczególnie ważna dla twórców, artystów i pracowników kultury, zwłaszcza teraz, gdy wielu z nas z powodu pandemii zostało pozbawionych możliwości zarabiania(...) Szczerze doceniamy, że nie uległ Pan presji światowych gigantów technologicznych, które od lat blokowały w Polsce wprowadzenie tego rozwiązania. Wiemy, jak wielkie środki globalne korporacje przeznaczyły na działania lobbingowe w tej sprawie. (...) Poprzednie rządy nie miały odwagi zmienić tej sytuacji" - podkreślili autorzy listu.

Postawę ministra kultury pozytywnie ocenił też ZAiKS.

d4cper6

"Organizacje zbiorowego zarządzania z zadowoleniem przyjęły tę deklarację. Piotr Gliński jest pierwszym od wielu lat ministrem kultury, który publicznie zapowiedział, że kwestia opłat od czystych nośników zostanie niebawem uregulowana, co pozwoli Polsce dołączyć do pozostałych państw Unii Europejskiej, gdzie twórcy otrzymują adekwatną rekompensatę za kopiowanie utworów na własny użytek" - napisano w oświadczeniu.

Według szacunków Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów polskie środowiska kreatywne powinny rokrocznie otrzymywać ok. 80 mln euro z tytułu nowej opłaty.

d4cper6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cper6