Michael Crummey
Michael Crummey – kanadyjski poeta i prozaik, urodzony w 1965 roku w Buchans na Nowej Fundlandii. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień za opublikowane w latach dziewięćdziesiątych tomiki poezji Arguments With Gravity i Hard Light.
W swojej twórczości skupia się na historii i kulturze Nowej Fundlandii, obficie czerpiąc z opracowań naukowych, podań ludowych oraz dziejów własnej rodziny. Rozgrywające się na chłodnej, kanadyjskiej wyspie opowieści są niezwykle uniwersalne. Crummey kładzie szczególny nacisk na uczucie straty i przemijania, towarzyszące wszystkim, którzy odważą się spojrzeć wstecz. Może właśnie dlatego Salvage, zbiór poezji opublikowany w 2002 roku, otwiera poemat zawierający ostrzeżenie: „Wiersze o Stracie / Następne 100 str.”.
Jako prozaik Crummey zasłynął wydaną w 2001 roku książką River Thieves, opisującą relacje między europejskimi osadnikami a ostatnimi przedstawicielami Beothuków, rdzennych mieszkańców Nowej Fundlandii. Swoją pozycję jednego z najważniejszych kanadyjskich powieściopisarzy umocnił opublikowaną cztery lata później powieścią Wreckage, w której przedstawia niezwykle emocjonalną i intrygującą historię miłosną z czasów drugiej wojny światowej.
Proza Crummeya nie pozwala ani na chwilę zapomnieć, że mamy do czynienia z uznanym poetą. Charakterystyczny styl narracji pełen jest kontrastów i oscyluje pomiędzy wypowiedziami prostymi – wręcz wulgarnymi – a zaskakującymi i wyrafinowanymi. Najlepszy przykład to Galore (tytuł polski: Dostatek), trzecia powieść Crummeya, w której pisarz sięgnął po estetykę realizmu magicznego, aby opisać dwieście lat z dziejów dwóch wyimaginowanych nowofundlandzkich osad rybackich. Autor stworzył nowe arcydzieło gatunku, na miarę Stu lat samotności Márqueza. Właśnie tę powieść postanowiliśmy przybliżyć polskim czytelnikom w pierwszej kolejności. Mamy nadzieję, że po Dostatku przyjdzie czas i na inne dzieła pisarza, biorąc pod uwagę, iż – jak stwierdza redakcja kanadyjskiego magazynu „Atlantic Books Today” – „Kiedy natrafi się na autora obdarzonego taką siłą jak Crummey, jedną z pierwszych rzeczy, którymi należy się zająć, jest powrót do księgarni w poszukiwaniu kolejnych jego książek”.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze