Trwa ładowanie...

Miała być pochowana w sukni ślubnej i makijażu. Problemem była twarz "panny młodej"

Na czym polega praca tanatoplastyka? Czego najbardziej obawia się laborant sekcyjny? Co jest najtrudniejsze w profesjonalnym sprzątaniu zwłok? Na te i wiele innych pytań odpowiada "Jesionka dla trupa". Przejmujący reportaż Magdy i Piotra Mieśników o tym, jak umieramy i co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci. Bez tematów tabu, filozoficznych czy religijnych rozważań.

"Jesionka dla trupa" to kolejna książka Magdy i Piotra Mieśników"Jesionka dla trupa" to kolejna książka Magdy i Piotra MieśnikówŹródło: Getty Images, fot: KatarzynaBialasiewicz
d1q86yp
d1q86yp

Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik po książkach "Seksualne życie Polaków""Prostytutki. Sekrety płatnej miłości" wzięli na warsztat kolejny temat, o którym często nie chcemy, albo nie umiemy rozmawiać. Chodzi o śmierć człowieka w ujęciu czysto "praktycznym".

Czyż śmierć nie jest równie interesująca, jak życie? Na to pytanie szczegółowo odpowiadają autorzy. W swoim reportażu przedstawiają, jak umieramy i co się dzieje z ciałem człowieka po śmierci. Jesionka dla trupa to książka o końcu – ostatecznym i nieodwołalnym. Bez wdawania się w filozoficzne rozważania czy religijne gdybania.

Justyna odliczała dni do ślubu. 11 dni do jej wymarzonego ślubu. Nie doczekała go – w prowadzone przez nią auto uderzył TIR. Dziewczyna zginęła na miejscu. Jej rodzina i narzeczony postanowili, że podczas ostatniej podróży Justyna będzie wyglądać tak, jak sobie wymarzyła: w sukni zamówionej z Hiszpanii i w ślubnym makijażu. To duże wyzwanie i ciężka praca dla tanatoplastyka, bo ciało dziewczyny jest zniszczone. Trzeba zrekonstruować połowę twarzy, zanim będzie można przygotować pośmiertny makijaż. To wielogodzinny, kosztowny, skomplikowany zabieg.

trup Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zaraz po tym, jak założy fartuch, rękawiczki, kalosze i maseczkę, Anna powtarza sobie jak mantrę słowa: "Może nie dziś, byle nie dziś". To jej zaklęcie, by jej "pacjentem" nie było dziecko. Anna pracuje jako laborant sekcyjny, najgorzej znosi sekcje dzieci.

d1q86yp

Marek pracuje w firmie sprzątającej zwłoki od dwóch lat, mówi, że najgorzej jest z samobójcami, tymi którzy giną od postrzału. Wtedy na miejscu zgonu jest najwięcej pracy. Fragmenty kości, krew, mózg są rozsiane w promieniu kilku metrów, pokrywają meble, ściany, sufit. Czasem mieszkania samobójców trzeba sprzedać, bo śladów nie da się usunąć.

Przez kilka lat rozmawiali z prostytutkami. Ich historie mrożą krew w żyłach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1q86yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj