Trwa ładowanie...
d4fwmdv
06-10-2020 12:00

Mein Kampf. Edycja krytyczna

książka
Oceń jako pierwszy:
d4fwmdv
Mein Kampf. Edycja krytyczna
Tytuł oryginalny

Mein Kampf

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

„Mein Kampf” (pol. „Moja walka”) to ideologiczne „wyznanie wiary” Adolfa Hitlera. Zaczął je pisać w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę za próbę puczu w Monachium w 1923 roku. Książka opublikowana po raz pierwszy w 1925 (I część) i 1927 roku (II część) stała się biblią narodowych socjalistów. W Trzeciej Rzeszy „Mein Kampf” wręczano m.in. nowożeńcom. Do końca drugiej wojny światowej tylko w Niemczech sprzedano aż 10 mln egzemplarzy!

W pierwszej części książki Hitler zamieścił propagandową wersję swej biografii. W drugiej zaś zawarł podstawy ideologii ruchu nazistowskiego. Powołując się na rasistowskie teorie, dowodził, że „rasą panów” są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Słowian uważał za zdolnych jedynie do niewolniczej pracy. Nienawidził Żydów, których po przejęciu władzy w Niemczech chciał się pozbyć. Hitler ponadto obiecywał rodakom zmazanie klęski wojennej z 1918 roku, zjednoczenie narodu niemieckiego, budowę tzw. Wielkich Niemiec oraz uzyskanie „przestrzeni życiowej” na Wschodzie. Choć te zapowiedzi uważano za bufonadę szaleńca, stały się one tragiczną rzeczywistością w latach trzydziestych i czterdziestych.

Po upadku reżimu hitlerowskiego „Mein Kampf” w wielu krajach stało się książką zakazaną. Edycja niemiecka przygotowana przez rząd Bawarii ukazała się dopiero w 2016 roku. Obecnie polski czytelnik dostaje do ręki krytyczne wydanie „Mein Kampf”, opracowane przez wybitnego historyka prof. Eugeniusza Cezarego Króla, znawcę dziejów Trzeciej Rzeszy i narodowego socjalizmu.

Mein Kampf. Edycja krytyczna
Numer ISBN

978-83-11-15552-7

Wymiary

165x235

Oprawa

twarda

Liczba stron

1000

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fwmdv
d4fwmdv
d4fwmdv
d4fwmdv