Martin Widmark
Martin Widmark to Agata Christie, ale dla dzieci, jest popularniejszy w swojej ojczyźnie od Astrid Lindgren. Sam doczekał się dwóch pociech, Kajsy i Johannesa. Twierdzi, że dzieci lubią być traktowane poważnie.
Martin Widmark – życiorys
Karl Martin Widmark jest wyszkolonym nauczycielem, który dzieciństwo spędził w Linköping w Szwecji, ale już od początku lat 80. osiedlił się w Sztokholmie, gdzie wciąż mieszka. Latami uczył w szkole maluchy po przejściach i z rozbitych rodzin, a na rynek literacki wdarł się szturmem dopiero nieco przed własnymi 40. urodzinami. Uważa, że za mało doceniamy okres dzieciństwa, tak ważny i wartościowy dla kształtującego się dopiero powoli młodego człowieka. Serie wydawnicze Martina Widmarka sprzedają się świetnie, ponadto płodny twórca sprzedaje prawa autorskie do realizacji chociażby spektakli teatralnych dla dzieci i młodzieży na podstawie jego książek. Część serii sfilmowano w Szwecji.
Martin Widmark – książki
Martin Widmark porównuje swoją twórczość do prostoty instrukcji mebli z jego rodzimej IKEI. Życie powinno być według pisarza tłumaczone dzieciom od początku w lapidarny sposób, gdyż jest zbyt skomplikowane. Najmłodsi mają pociąg do kryminalnych historii i z jego książek samodzielnie uczą się norm społecznych i odpowiedzialności za swoje negatywne czyny. A nierzadko książki Martina Widmarka czytane są przez rodziców dzieciom, które uczą się na nich czytać (czcionka jest odpowiednio duża). Autor z hukiem wszedł nie tylko do szwedzkich księgarń, na terytorium Europy i nie tylko jego pozycje przetłumaczono już na przeszło 30 języków. Za część ilustracji w seriach odpowiada świetna Helena Willis. A na rynku literackim w Polsce książki Martina Widmarka znaleźć możemy przede wszystkim dzięki nakładowi Zakamarki Wydawnictwo.
Martin Widmark – nagrody
Martin Widmark ma na koncie chociażby prestiżowy tytuł Najlepszego pisarza dla dzieci powyżej 6 lat (2010). Nagrody przyznawane były przez faktycznych najmłodszych czytelników. Rząd Szwecji również docenił Martina Widmarka i uhonorował pisarza, wręczając mu medal za promowanie czytelnictwa w możliwie najniższej grupie wiekowej. W wolnych chwilach autor dodatkowo dokształca imigrantów z zakresu języka szwedzkiego.
Podziel się opinią
Komentarze