Mariusz Szczygieł zrobił coming out
Mariusz Szczygieł w swojej najnowszej książce "Fakty muszą zatańczyć" dokonał coming outu. Dziennikarz Wojciech Szot zwrócił uwagę na jeden krótki akapit.
"Fakty muszą zatańczyć" Mariusza Szczygła ukażą się 1 czerwca nakładem wydawnictwa Dowody na istnienie. Wojciech Szot, dziennikarz, krytyk literacki i autor popularnego bloga Zdaniem Szota, opublikował na Facebooku zdjęcie strony z nadchodzącej książki.
Jest tam następujący fragment:
" Kiedy artystka wyznała, że malowanie pieca było kompensacją tego, czego nie nauczyła się mówić wyraźnie i głośno, powiedziałem, że mam ten sam problem: nie umiem mówić publicznie, że jestem gejem. Prywatnie nie mam z tym żadnego problemu, ale wypowiadanie się na ten temat na przykład w mediach nie wchodzi w grę".
"Mariusz Szczygieł 'en passant' mówi coś bardzo ważnego w "Fakty muszą zatańczyć". Bardzo lubię ten fragment" - pisze Szot.
ZOBACZ TEŻ: Czy coming out pomaga w karierze na TikToku?
O sprawie, powołując się na Wojciecha Szota, napisał szerzej magazyn "Replika".
"Jednym krótkim wyznaniem Szczygieł podaje dwie ważne informacje - oprócz samego coming outu jeszcze tę, że trudno mu mówić o własnej homoseksualności publicznie. Czas spędzony w szafie wyrabia w wielu z nas niemal odruch ukrywania tego, że jesteśmy LGBT. Przestawić się na jawność, na takie traktowanie samego siebie jak robią to osoby heteroseksualne i cispłciowe (które publicznie mówią nieustannie o swojej seksualności/tożsamości płciowej, nawet tego nie zauważając) – to jest trudne; wiemy to, prawda? Szczygieł, pisząc o tej swojej trudności, o tej "słabości", dał dowód siły".
"To jego święto i my dziś z Mariuszem Szczygłem świętujemy – i bardzo serdecznie mu tego coming outu gratulujemy. Wraz z tym coming outem jesteśmy bliżej o kolejny ważny krok na drodze do równości" - pisze "Replika".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
O czym jest książka "Fakty muszą zatańczyć"?
"Nowa książka Mariusza Szczygła jest esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać" - czytamy na stronie wydawnictwa.
Mariusz Szczygieł jest - po Hannie Krall - najczęściej przekładanym polskim reporterem (21 języków). Jego "Gottland" otrzymał Europejską Nagrodę Książkową (2009), a "Nie ma" zdobyło podwójną Nagrodę Literacką "Nike" w głosowaniu jury i czytelników (2018) oraz Nike 25-lecia w głosowaniu czytelników (2021). W konkursie Grand Press przyznano mu tytuł Dziennikarz Roku 2012.
Trwa ładowanie wpisu: instagram