Marek Dziewiecki
Marek Dziewiecki to polski ksiądz pełniący funkcję rzymskokatolickiego prezbitera, doktor z zakresu psychologii. W Polsce znany jest głównie jako autor książek o szeroko pojętej psychologii życia. Za twórczość odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Marek Dziewiecki – biografia
Marek Dziewiecki urodził się w Radomiu 3 lipca 1954 roku i jak wspomina, od razu czuł, że seminarium będzie jego przyszłym wyborem. Po napisaniu matury nie czekał i od razu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1979 roku. W latach 1981-1988 Marek Dziewiecki studiował psychologię na Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, a po ich zakończeniu uzyskał tytuł Doktora psychologii i wrócił do Polski, gdzie uzyskał tytuł magistra z teologii na lubelskim KUL-u.
Od 1988 roku wykłada psychologię i pedagogikę w Seminarium Duchownym w Radomiu, a za jeden z jego największych sukcesów uważa się stworzenie i późniejsze prowadzenie telefonu zaufania Diecezji Radomskiej – Linia Braterskich Serc. Ks. Dziewiecki znany jest ze swojego otwartego kontaktu z ludźmi, szczególnie z młodzieżą. Żeby do niej dotrzeć, często używa nowoczesnych środków przekazu, takich jak czaty czy media społecznościowe, publikuje też filmy na popularnym YouTube. Ponadto poza klasycznymi wykładami Dziewiecki często prowadzi rekolekcje oraz spotkania dla studentów, gdzie, jak mówi, ''rozmawia z młodymi ludźmi o tym, jak wygrać życie i być szczęśliwym''. Do dzisiaj jest członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości.
Marek Dziewiecki – książki
Ks. Marek Dziewiecki napisał ponad 70 książek i nagrał kilka audiobooków. Do jego najważniejszych publikacji należą: "Młodzi w poszukiwaniu szczęścia. Szczęście-Miłość-Seksualność" (2003), "Jak wygrać przyjaźń? Instrukcja obsługi" (2004), "Kochać i wymagać" (2006), "Zagrożeni alkoholem, chronieni miłością" (2007), "Nowoczesna profilaktyka uzależnień" (2005). Porusza w nich tematykę dotyczącą szeroko pojętej psychologii życia m.in. dojrzewania do małżeństwa i założenia rodziny, komunikacji interpersonalnej czy profilaktyki uzależnień. Za swoją twórczość został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Podziel się opinią
Komentarze