Trwa ładowanie...
d2v4ltl

Marcin Wojciechowski

wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Marcin Wojciechowski jest dziennikarzem "Gazety Wyborczej", korespodentem wojennym i reżyserem filmów dokumentalnych. Przez dwa lata był też rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Marcin Wojciechowski - życiorys i działalność

Marcin Wojciechowski urodził się w 1975 r. Po ukończeniu liceum, rozpoczął naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Związał się z "Gazetą Wyborczą". Relacjonował wydarzenia wojenne na Bałkanach w dawnej Jugosławii (w trakcie wejścia NATO i końca rządów upadku Miloševicia), w Kijowie i Moskwie. W swoich artykułach podejmuje temat relacji polsko-ukraińskich. Praca na Ukrainie, szczególnie po ataku Rosji przyczyniła się do przyznanie Wojciechowskiemu Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. W latach 2013-2015 pełnił funkcję rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 2015 r. miał być ambasadorem nadzwyczajnym RP za wschodnią granicą, ale w wyniku zmiany rządu, jego nominację odrzucono.
Marcin Wojciechowski jest wiceprezesem Fundacji Solidarności Międzynarodowej, organizacji stworzonej pod koniec lat 90. przez prezydenta Polski. Ma ona na celu wspieranie demokracji w państwach, w których nadal widać procesy, prowadzące do zmiany ustroju.

Jako reżyser wyprodukował filmy takie jak:

  • "Za Niemen"
  • "Czekając na Minjan" Jego dokumenty opisują historyczno-społeczne aspekty życia Polaków za wschodnią granicą, a także opowiadają o polskich Żydach.

Marcin Wojciechowski - książki

Marcin Wojciechowski napisał dwie samodzielne książki, reportaż w pracy zbiorowej, a także przetłumaczył jedną pozycję z języka rosyjskiego.

d2v4ltl

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v4ltl
d2v4ltl
d2v4ltl