Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski jest dziennikarzem "Gazety Wyborczej", korespodentem wojennym i reżyserem filmów dokumentalnych. Przez dwa lata był też rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Marcin Wojciechowski - życiorys i działalność
Marcin Wojciechowski urodził się w 1975 r. Po ukończeniu liceum, rozpoczął naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Związał się z "Gazetą Wyborczą". Relacjonował wydarzenia wojenne na Bałkanach w dawnej Jugosławii (w trakcie wejścia NATO i końca rządów upadku Miloševicia), w Kijowie i Moskwie. W swoich artykułach podejmuje temat relacji polsko-ukraińskich. Praca na Ukrainie, szczególnie po ataku Rosji przyczyniła się do przyznanie Wojciechowskiemu Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. W latach 2013-2015 pełnił funkcję rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 2015 r. miał być ambasadorem nadzwyczajnym RP za wschodnią granicą, ale w wyniku zmiany rządu, jego nominację odrzucono.
Marcin Wojciechowski jest wiceprezesem Fundacji Solidarności Międzynarodowej, organizacji stworzonej pod koniec lat 90. przez prezydenta Polski. Ma ona na celu wspieranie demokracji w państwach, w których nadal widać procesy, prowadzące do zmiany ustroju.
Jako reżyser wyprodukował filmy takie jak:
- "Za Niemen"
- "Czekając na Minjan" Jego dokumenty opisują historyczno-społeczne aspekty życia Polaków za wschodnią granicą, a także opowiadają o polskich Żydach.
Marcin Wojciechowski - książki
Marcin Wojciechowski napisał dwie samodzielne książki, reportaż w pracy zbiorowej, a także przetłumaczył jedną pozycję z języka rosyjskiego.
- "Adam Daniel Rotfeld. W cieniu rozmów z Marcinem Wojciechowskim" książka wydana przez Agorę w 2012 r.
- "Pomarańczowy Majdan" książka wydana przez wydawnictwo W.A.B. w 2006 r.
- "Europa. Stop. Wschodnia. Stop" zbiór reportaży wydanych w 2013 r. przez Kolegium Europy Wschodniej; znajduje się tutaj reportaż "Slums made in USSR" Wojciechowskiego; są też tacy autorzy jak: Joanna Dziuba, Kamil Całus, Piotr Oleksy, Katarzyna Kwiatkowska, Ziemowit Szczerek, Piotr Pogorzelski, Jagoda Kołodziejczyk, Piotr Andrusieczko, Kateryna Szestakowa, Iwona Kaliszewska, Lucyna Dąbrowska, Wojciech Śmieja, Tomasz Kułakowski i Maciej Jastrzębski; reportaże dotyczą życia w krajach Europy Wschodniej, wojny pięciodniowej w Gruzji, problemów społecznych w Rosji, kryzysów gospodarczych i wielu innych
- "Szara strefa w Rosji" - Marcin Wojciechowski przetłumaczył tę książkę napisaną przez Igora Kliamkina i Lwa Timofiejewa, wydaną przez Cyklady w 2016 r.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze