Marcin Napiórkowski
Marcin Napiórkowski należy do grona młodych, polskich, ambitnych naukowców. Semiotyka kultury oraz strukturalistę można na co dzień znaleźć w Zakładzie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim, a na stałe zamieszkuje właśnie w Warszawie. Marcin Napiórkowski pisze również bloga, gdzie porównuje dawne mity do współczesnych nam zjawisk kultury, które dobrze analizuje semiotycznie.
Marcin Napiórkowski – życiorys
Marcin Napiórkowski przyszedł na świat w 1985 roku. Chodził do szkoły muzycznej. Jest absolwentem kulturoznawstwa oraz socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, od 2010 roku ma na koncie tytuł doktora nauk humanistycznych z filozofii, a od 2015 roku może się pochwalić habilitacją. Napiórkowski przebywał na stażu w Stanach Zjednoczonych, był również stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Instytucie Kultury Polskiej na UW regularnie ma zajęcia ze studentami z zakresu filozofii kultury, antropologii kultury czy na temat polskiej kultury dla obcokrajowców. Doktor Marcin Napiórkowski zajmuje się ponadto kierowaniem projektami badawczymi w partnerstwie z amerykańskimi uczelniami, pisze na portale internetowe, regularnie publikuje w ”Tygodniku Powszechnym” i wypowiada się w mediach z poziomu specjalisty w swojej dziedzinie.
Marcin Napiórkowski – książki
Na rynku literackim w Polsce od 2013 roku książki Marcina Napiórkowskiego ukazują się przede wszystkim dzięki nakładowi takich oficyn, jak Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego czy Krytyki Politycznej Wydawnictwo. Autor pisze o powstaniu warszawskim, mitologii współczesnej, mitach i ich znaczeniu na co dzień, o władzy naszej wyobraźni, także historii naszego kraju. Ponadto można z nim podyskutować na temat kultury popularnej oraz pamięci zbiorowej. Jest oczytany i charakteryzuje go dość lekkie pióro. Uważa, że słowo epicki jest najbardziej nadużywanym wyrażeniem wszech czasów. Marcin Napiórkowski publikował już m.in. wspólnie z adeuszem Czekalskim, Eweliną Szpak, Barbarą Klich-Kluczewską, Wojciechem Piaskiem czy Anną Zalewską.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze