Maraton pisania listów Amnesty International: TURCJA Eren Keskin
Od 1 do 11 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 10-11 grudnia w Marzycielach i Rzemieślnikach w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.
Od 1 do 11 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 10-11 grudnia w Marzycielach i Rzemieślnikach w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.**
Oskarżana ponad 100 razy za mówienie prawdy
Prawniczka i była dziennikarka od dekad głośno krytykuje tureckie państwo. Przemówienie, które wygłosiła 11 lat temu rozgniewało władze. Oskarżyła w nim państwo o zabójstwo 12-letniego dziecka - Uğura Kajmaza.
Dla Eren zabójstwo chłopca w 2004 roku przez wojsko jest jedną z największych plam w historii Turcji, za co władze powinny wziąć odpowiedzialność.
Za artykuły opublikowane w kurdyjskiej gazecie, w której była redaktorką, wielokrotnie oskarżano ją o obrazę tureckiego państwa i prezydenta.
Eren była w sądzie ponad 100 razy z powodu głośno wyrażanego zdania na temat losu kurdyjskiej mniejszości w Turcji. W 1995 roku spędziła 6 miesięcy w więzieniu tylko za to, że w swoim artykule użyła nazwy „Kurdystan”. Ogromna ilość spraw przeciwko niej jest niczym innym jak nękaniem.
Jedynym przestępstwem popełnionym przez Eren jest głośne mówienie o niesprawiedliwości. Jej czas się kończy. Kolejne procesy oznaczają, że może w każdej chwili trafić do więzienia na długie lata.
Powiedz władzom Turcji, żeby nie zamykały Eren w więzieniu.
Napisz do Ministra Sprawiedliwości Turcji
Wezwij do uchylenia przepisów prawa, które tłumią wolność wypowiedzi. Eren nie może zostać uwięziona za mówienie o sprawiedliwości.
Bekir Bozdağ
Ministry of Justice
Adalet Bakanlığı
06659 Ankara
Turkey
Fax: +90 312 417 71 13 / +90 312 419 33 70
Email: ozelkalem@adalet.gov.tr
Twitter: @bybekirbozdag
*Pokaż Eren swoją solidarność *Wyślij jej kartkę lub list.
Eren Keskin
c/o Turkey team
Amnesty International
International Secretariat
1 Easton Street
London WC1X 0DW
UK
O wydarzeniu
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Będziemy pisać listy do władz oraz wysyłać listy wsparcia i solidarności do osób, których prawa złamano. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do akcji, która jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w Polsce napisaliśmy ponad 270 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 3,7 mln akcji.
Annie Alfred, dziewczynka z albinizmem w Malawi, Edward Snowden, sygnalista z USA, Ilham Tohti, ujgurski profesor z Chin, czy Eren Keskin, oskarżana ponad 100 razy w Turcji to tylko niektóre z osób, w sprawie których będziemy pisać. Ponadto osoby w Polsce będą mogły napisać list do polskiego MSWiA w sprawie sytuacji uchodźców na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu.
- Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Maraton łączy i pozwala nam mieć wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby wystarczy kartka i długopis - powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International.
Sukcesy
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Dzięki zeszłorocznej akcji doprowadziliśmy m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA, uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań, a Ministerstwo Sprawiedliwości, Praw Człowieka i Promocji Obywatelskości w Burkina Faso potwierdziło zobowiązanie rządu do zlikwidowania praktyki wczesnych i przymusowych małżeństw w kraju.
**
**
- Maraton Pisania Listów pokazuje, że działając razem i solidarnie sprzeciwiając się naruszeniom praw człowieka możemy osiągnąć sukces. Coraz większe zainteresowanie Maratonem utwierdza nas w przekonaniu, że ludzie chcą pomagać – powiedziała Draginja Nadażdin.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których piszemy i lista miejsc, gdzie można pisać listy znajduje się na stronie: www.amnesty.org.pl/maraton .