Trwa ładowanie...
john malkovich

Malkovich w roli Unterwegera, pisarz w roli mordercy

Do Łodzi przyjedzie amerykański aktor John Malkovich, który na deskach teatru im. Stefana Jaracza wystąpi w spektaklu "The Infernal Comedy - Wyznania seryjnego mordercy". W przedstawieniu aktorowi będą towarzyszyć dwie sopranistki i 35-osobowa orkiestra.
Share
Malkovich w roli Unterwegera, pisarz w roli mordercy
Źródło: Materiały prasowe
d98ryu2

Do Łodzi przyjedzie amerykański aktor John Malkovich , który na deskach teatru im. Stefana Jaracza wystąpi w spektaklu The Infernal Comedy - Wyznania seryjnego mordercy. W przedstawieniu aktorowi będą towarzyszyć dwie sopranistki i 35-osobowa orkiestra.

O spektaklu i występie Malkovicha w Łodzi poinformował na konferencji prasowej dyrektor "Jaracza" Wojciech Nowicki. Jak powiedział odbędzie się jedyne w Polsce otwarte dla widzów przedstawienie. Spektakl zostanie również zaprezentowany w Warszawie, ale na zamkniętym pokazie zorganizowanym z okazji dwudziestolecia jednej z wiodących na świecie firm świadczących profesjonalne usługi doradcze. Nowicki zwrócił uwagę, że prezentacje spektaklu w Polsce są częścią światowego tournee tego zespołu, który zagra jeszcze m.in. w Pradze, Londynie, Wiedniu, St. Petersburgu, Nowym Jorku, Rio de Janeiro.

Łódzkie przedstawienie zagrane zostanie 4 czerwca na Dużej Scenie teatru i będzie elementem uroczystego zakończenia sezonu artystycznego w województwie łódzkim. Koszt spektaklu oszacowano na 500 tys. zł. Pieniądze pochodzić mają przede wszystkim z kasy samorządu województwa łódzkiego a także samorządu miejskiego i teatru.

d98ryu2

Obecny na konferencji marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień dodał, iż prowadzone są starania, aby przedstawienie było bezpośrednio transmitowane do filharmonii łódzkiej, gdzie będzie je można zobaczyć na wielkim ekranie.

"The Infernal Comedy - Wyznania seryjnego mordercy" jest spektaklem rozpisanym na barokową orkiestrę, dwie sopranistki i jednego aktora. Jego fabuła oparta jest na historii Jacka Unterwegera, mordercy, który został okrzyknięty więziennym poetą.Był uznanym pisarzem, dziennikarzem i kobieciarzem. Gdziekolwiek się zatrzymywał był podejrzewany o zabójstwo prostytutek. Został aresztowany, oskarżony i skazany za popełnienie jedenastu morderstw, popełnił samobójstwo.

Przedstawienie wyreżyserował Michael Sturminger. Oprócz Malkovicha występują Bernarda Bobro ze Słowenii oraz Polka - Aleksandra Zamojska.

58-letni John Malkovich ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych.Zagrał m.in. w filmach "Niebezpieczne związki", "Król Olch" i "Pola śmierci", "Szklana menażeria", "Na linii ognia". Był dwukrotnie nominowany do Oscara - za kreacje w filmach "Na linii ognia" Wolfganga Petersena (1994) oraz "Miejsca w sercu" Roberta Bentona (1985). Jest też reżyserem i producentem.

d98ryu2

W ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka** Podwójne życie seryjnego mordercy John Leake'a .Losy Jacka Unterwegera to pełna zaskakujących zwrotów akcji historia psychopaty, który oszukał wszystkich - od austriackiego prezydenta poprzez wiedeńskie elity intelektualne do licznych kobiet, które pokochały zresocjalizowanego mordercę. **Nikt nawet nie przypuszczał, że popularny pisarz i celebryta prowadził podwójne życie.

Postać Jacka Unterwegera do tego stopnia zainspirowała Johna Malkovicha, że przeniósł jego losy na scenę teatralną w postaci sztuki Infernal Comedy, którą w czerwcu 2011 wystawi również w Polsce.

Czytaj więcej na temat historii Unterwegera oraz książki w naszym serwisie.

[oprac. GW, na podst. PAP]

d98ryu2

Podziel się opinią

Share
d98ryu2
d98ryu2