Trwa ładowanie...
recenzja
6 lipca 2011, 11:45

Mała syrenka nie żyje

Mała syrenka nie żyjeŹródło: Inne
d1qhtpt
d1qhtpt

W siedemnastej już powieści o przypadkach komisarza Brunettiego powinien być on od dawna zgorzkniałym i wypalonym podstarzałym gliną, ale wcale się na to nie zanosi. Siłę do stawiania czoła rzeczywistości daje komisarzowi wspaniała rodzina. Doskonała do bólu. Żonie, intelektualistce wywodzącej się ze śmietanki towarzyskiej Wenecji, etat uniwersyteckiej wykładowczyni zostawia dość czasu, aby na swego męża czekać mogła co w wieczór z pieczołowicie skomponowaną i własnoręcznie przyrządzoną kolacją. Dzieci to nastolatki doskonałe, dobrze wychowane, posłuszne, kochające i z lektur (zapewne nadobowiązkowych) czerpiące pytania egzystencjalne. Właściwie trochę mi się marzy, żeby perfekcyjna Paola poznała dobrze urodzonego profesora Oxfordu, w tweedach i z fajką, Raffi zawarł znajomość ze starszą o dziesięć lat gwiazdeczką filmową z Europy Wschodniej a Chiarę zafascynował popalający zioło ekolog z dredami. No cóż, w tym względzie chyba jednak nie ma co liczyć na Donnę Leon, więc pewnie obrazek życia rodzinnego
Brunettich pozostanie nadal pastelowo-mdlący, choć sympatyczny.

Dziewczyna z jego snów to powieść dla starych przyjaciół komisarza Brunettiego, którzy wiedzą, że nie jest to lektura dla miłośników strzelanek i pościgów. Tym razem komisarz prowadzi równolegle dwa śledztwa, prywatne i służbowe, które, inaczej niż w sztampowych kryminałach, nie okażą się współzależne.

Prywatnie komisarz próbuje obronić znajomego przed samym sobą. Czy dorosły człowiek nie ma prawa podarować czegoś innej osobie? Gdzie jest granica? Jeśli to mienie dużej wartości? Jeśli obdarowanym jest charyzmatyczny przywódca grupki religijnej? Może sekciarz, nieuznawany przez oficjalny Kościół? A jeśli nawet?

Służbowo komisarz zajmuje się sprawą wyłowionej z wód laguny dziewczynki, której najwyraźniej nikt nie szuka. Stając wobec ludzi innej, niż włoska kultury i obyczaju jako przedstawiciel prawa, skonfrontowany zostanie z barierą obcości i … racjami pracownicy socjalnej, która uważa, że ludzie nawet na obczyźnie mają prawo żyć zgodnie z regułami społeczeństwa w którym wyrośli. W końcu pokona przeszkody i odnajdzie winnego. A jeśli ktoś uważa, że w tym miejscu niezwłocznie zatriumfuje sprawiedliwość, to niech lepiej poczyta Joe Aleksa .

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj