Trwa ładowanie...
d5iz1yn
15-04-2010 00:00

Ludzie księgi

książka
Oceń jako pierwszy:
d5iz1yn
Ludzie księgi
Tytuł oryginalny

People of the Book

Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Konserwatorka starych ksiąg Hanna Heath, odbiera o drugiej w nocy telefon. Zostaje pilnie wezwana do Sarajewa, aby zbadać autentyczność średniowiecznej żydowskiej księgi, tzw. Hagady Pesachowej, która zaginęła na parę lat podczas działań wojennych, a teraz ma zostać wystawiona w Muzeum Narodowym.

Jest to bezcenny manuskrypt z XIV wieku i swoiste kuriozum: bogate ilustracje jawnie przeczą religijnej zasadzie, zakazującej sporządzania wizerunków żywych istot. Dziwnym trafem dzieło uratował muzułmański bibliotekarz Ozren Karaman, ukrywając je podczas bombardowań w podziemiach banku.

Hanna przystępuje do pracy i idąc tropem drobnych śladów, znajduje klucze do niezwykłej historii manuskryptu. Skrzydełko owada, plama rozlanego wina, biały włos... - każdy z tych drobiazgów wprowadza czytelnika w osobny rozdział dziejów księgi: najpierw cofamy się w czasy II wojny światowej i grozy okupacji, potem do XIX-wiecznego Wiednia, gdzie mieszka pewien wredny introligator, w roku 1609 odwiedzamy Wenecję, w której inkwizytor Domenico Vittorini prowadzi teologiczną dysputę z rabbim Judą Arie, i wreszcie trafiamy do Sewilli z okresu „złotego wieku

Ludzie księgi
Numer ISBN

978-83-602-7923-6

Wymiary

140x200

Gatunek

Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania

Oprawa

6

Liczba stron

422

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5iz1yn
d5iz1yn
d5iz1yn