Trwa ładowanie...
d3fk9ab

Linia nocna. Singles collection

książka
d3fk9ab
Oceń jako pierwszy:
Linia nocna. Singles collection
Rok wydania
Autorzy
83-88221-88-4_65204_F.jpg
Inne

Zbiór krótkich opowiadań fantastycznych, inspirowanych snami. Co dziś dręczy nocami współczesnego Polaka? W jakim stopniu można ze snów odczytać realne wydarzenia, które się w nich odciskają? A może sny opowiadają o czymś jeszcze, może są drogą poznania rzeczywistości prawdziwszej niż nasza? Tym pytaniom odpowiada układ książki, która z jednej strony jest - zgodnie z podtytułem - kolekcją singli, pojedynczych tekstów, nieraz bliskich konwencji horroru, a zarazem, pośrednio, powieścią "wywróconą na lewą stronę", w której opowiedziane zostaje to, co powieść zazwyczaj przemilcza - sny bohatera - natomiast domyślności czytelnika pozostawia się to, co zazwyczaj bywa fabułą powieści: "linia dzienna" wydarzeń z jego życia. __

Jerzy Sosnowski debiutował jako prozaik wydaną w ubiegłym roku powieścią Apokryf Agłai. Dzięki tej książce, jak i opublikowanemu niedługo po niej zbiorowi opowiadań Wielościan został uznany za jednego z najciekawszych twórców ostatnich lat, czego potwierdzeniem była przyznana mu w 2001 roku Nagroda im. Kościelskich.

Linia nocna, jego najnowsza książka, jest błyskotliwą realizacją wysuniętego niegdyś przez Stanisława Przybyszewskiego postulatu odwrócenia tradycyjnego porządku narracji, w którym dominuje opis świata realnego, a życie wewnętrzne bohaterów pozostawione jest wyobraźni czytelnika. Zebrane w Linii nocnej opowiadania inspirowane są snami. Opisywane w nich historie, osadzone na pozór w rzeczywistości codziennej, podporządkowują się stopniowo logice sennego koszmaru. Sympatyczny kotek przybłęda doprowadza do rozpadu małżeństwa swoich dobroczyńców, kiedy wychodzi na jaw jego nieśmiertelność. Urocza czternastolatka okazuje się wyrachowaną i przebiegłą zabójczynią. Na prowincjonalnym dworcu kolejowym materializują się obrazy z przeszłości. Senne wizje tworzą niepokojącą opowieść z powtarzającymi się sytuacjami i powracającymi postaciami. Kryją ulotną fabułę, czytelnikowi pozostawiając przyjemność jej zrekonstruowania.

Opowiadania Jerzego Sosnowskiego znakomicie wpisują się w tradycję opowieści niesamowitych, z pogranicza literatury grozy, fantastyki i groteski. Układają się w intrygującą całość, w której do głosu dochodzi to, co zwykle przed czytelnikiem ukryte. Są wreszcie przewrotnym sennikiem, który na podstawie snów, zamiast przyszłości, opisuje lęki i obsesje współczesnego człowieka.

d3fk9ab
Linia nocna. Singles collection
Numer ISBN

83-88221-88-4

Wymiary

125x195

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

1

Liczba stron

0

Podziel się opinią

Share
d3fk9ab
d3fk9ab
d3fk9ab
d3fk9ab