Trwa ładowanie...
d38fjz2

Leon Tarasewicz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Leon Tarasewicz to polski malarz pochodzący z Podlasia. Jego obrazy znalazły się w kolekcjach prestiżowych galerii i muzeów.

Leon Tarasewicz – biografia

Leon Tarasewicz urodził się na Podlasiu, w miejscowości Waliły 14 marca 1957 roku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Supraślu. Podjął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, w pracowni cenionego malarza, grafika i rzeźbiarza, Tadeusza Dominika. Dyplom uzyskał w 1984 roku. Leon Tarasewicz od 2011 roku jest profesorem nauk plastycznych, wykładowcą przestrzeni malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii na ASP w Warszawie, gdzie od 1996 roku prowadzi także Gościnną Pracownię Malarstwa. Nadal jednak mieszka w rodzinnej miejscowości, gdzie tworzy zainspirowany krajobrazem Podlasia.

Leon Tarasewicz – życie prywatne

Leon Tarasewicz z pochodzenia jest Białorusinem. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym mniejszości białoruskiej w Polsce, promując ją także w ramach różnych ruchów i wydarzeń. W akcie protestu nie przyjął Nagrody Artystycznej Prezydenta Białegostoku, zarzucając administracji samorządowej działania na niekorzyść ludności białoruskiej na Podlasiu. W 2008 roku Leon Tarasewicz został mianowany ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

Prywatnie artysta jest miłośnikiem ptaków. Hoduje kury ozdobne, bażanty i gołębie. O kurach Leon Tarasewicz napisał kilka książek.

Leon Tarasewicz — obrazy

Miejscem debiutu Leona Tarasewicza jest Galeria Foksal w Warszawie. To ona była łącznikiem między twórczością malarza a europejskim odbiorcą. Innymi zaprzyjaźnionymi z Leonem Tarasewicz galeriami są Galeria Ego w Poznaniu i Galeria Biała w Lublinie. Leon Tarasewicz wystawiał również obrazy w sławnej Galleria del Cavalino w Wenecji i podczas wystawy Aperto'88 na weneckim Biennale. Obrazy artysty wystawiane są także w galeriach w Sztokholmie, Berlinie, Londynie i Nowym Jorku.

Jeszcze podczas studiów prace Leona Tarasewicza wyróżniały się spośród prac innych studentów. Pierwsze jego obrazy przedstawiały pejzaże namalowane w myśl własnej koncepcji artystycznej. Z biegiem lat Leon Tarasewicz zaczął eliminować niektóre, zbędne jego zadaniem elementy i wykorzystywać proste, geometryczne formy. Wyszedł także poza przestrzeń płótna, tworząc na ścianach, podłogach i kolumnach.

W Zamku Ujazdowskim w Warszawie w 2003 roku kompletowano katalog ekspozycji zawierający jedną z najobszerniejszych bibliografii Leona Tarasewicza.

Leon Tarasewicz – nagrody i wyróżnienia

Leon Tarasewicz jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa (1998) oraz Nagrody Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich (1999). Poza tym za swoją twórczość otrzymał Paszport „Polityki” (2000),
Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2007) i Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (2014) w kategorii Kultura.

Leon Tarasewicz został również odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) przez ówczesnego ministra kultury, Waldemara Dąbrowskiego, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

Leon Tarasewicz – książki

Oprócz wspomnianych publikacji na temat kur ozdobnych, Leon Tarasewicz pojawił się jako jeden z rozmówców w książce „Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa”. Publikacja jest zbiorem wywiadów z cenionymi postaciami polskiej sztuki, między innymi Zdzisławem Beksińskim czy Jonaszem Sternem.

Leon Tarasewicz
Data urodzenia

14.03.1957

Miejsce urodzenia

Waliły, Podlasie

Bibliografia
d38fjz2

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38fjz2
d38fjz2
d38fjz2
d38fjz2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj