Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa, jakiego nie znacie. Prywatne zdjęcia legendy Solidarności

Lech Wałęsa, jakiego nie znacie: dojący krowę czy majstrujący przy silniku w pracy. 4 czerwca, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w 1989 r., ukaże się album przedstawiający legendę Solidarności.

Lech Wałęsa, jakiego nie znacie. Prywatne zdjęcia legendy SolidarnościŹródło: East News
d47o15f
d47o15f

Są tu zdjęcia już znane, jak te ze strajku sierpniowego, z meczu Lechia Gdańsk – Juventus z 1983 roku czy z przemówienia Wałęsy w Kongresie USA 15 listopada 1989 roku.

Ale są też zdjęcia Wałęsy zupełnie nieznane albo pokazywane bardzo rzadko. Mamy Wałęsę rodzinnego, Wałęsę prywatnego, Wałęsę robotnika. Przyszły prezydent RP doi krowę czy robi zakupy na PRL-owskim targu pośród gdańskiego blokowiska.

Album "Solidarność i Lech Wałęsa 1980-1990" był pomysłem dwóch osób. Pierwsza to Adam Domiński, zięć Wałęsy, a jednocześnie prezes Instytutu Lecha Wałęsy.

Drugi to Maciej Kosycarz, znany gdański fotograf, reporter prasowy, szef Kosycarz Foto Press. Kosycarz zmarł po nieudanej operacji 26 marca, w wieku 55 lat.

d47o15f

- Jeszcze dzień przed operacją Maciek konsultował ze mną ostatnie zdjęcia do albumu – mówi Adam Domiński. – Wykonał ogromną pracę, szukając mniej znanych fot Wałęsy w różnych archiwach. Maciek pracował nad tym albumem przez kilka miesięcy, pisał scenariusz, wybierał i układał fotografie. Trzymaliśmy kciuki za powodzenie jego operacji.

Poniżej wybór kilku zdjęć z albumu, w którym jest ich w sumie 80. Komentarz do niektórych dał nam sam Lech Wałęsa.

East News
Źródło: East News

Rok 1985, wieś Krypy w powiecie węgrowskim, rodzinna wioska Danuty Wałęsy. Wakacje. Anna Domińska, córka Wałęsy, widoczna tu na zdjęciu jako mała dziewczynka, mówi: - Moja mama z tatą droczyli się wtedy trochę na żarty i mama mówiła, że ojciec nie umie doić krów. A tata zarzekał się, że umie, no i usiadł, żeby jej to udowodnić.

Stefan Kraszewski, KFP
Źródło: Stefan Kraszewski, KFP

1983 rok, Wałęsa wraca do pracy w stoczni naprawiać wózki z napędem elektrycznym. Lech Wałęsa: - Lubiłem majsterkować, naprawiać i byłem w tym dobry. Zresztą robię to do dzisiaj. No, ale już nie na etacie stoczniowca. Po pracy umysłowej najlepiej odpoczywać, pracując fizycznie.

East News
Źródło: East News

Czerwiec 1983, Wałęsa z żoną Danutą i synem Przemkiem zrobili zakupy na gdańskim targowisku. Za miesiąc popularne PRL-owskie święto 22 lipca.

Leonard Sz, Leonard Szmaglik KFP
Źródło: Leonard Sz, Leonard Szmaglik KFP

Wałęsa z żoną Danutą - bohaterką życia codziennego. Dzień po powrocie z internowania w Arłamowie Wałęsa od razu zakłada w domu biuro zdelegalizowanej Solidarności. Pojawił się m.in. mecenas Władysław Siła-Nowicki (w tle). Lech Wałęsa: - Żona parę razy moich gości pogoniła.

Stefa Kraszewski KFP
Źródło: Stefa Kraszewski KFP

Rodzina Wałęsów w 1984 roku. Lech Wałęsa: - No, prawie w komplecie. Brakuje najmłodszej Brygidy. Urodzi się w 1985 roku. Byliśmy tradycyjną, duża rodziną. Dzisiaj każdy poszedł w swoją stronę, ale z wnukami jest nas teraz jeszcze więcej.

East News
Źródło: East News

1989: Wałęsa, Robert De Niro i Roman Polański. Lech Wałęsa: - Pamiętam to spotkanie. Przyjeżdżało wielu ludzi z zagranicy, zobaczyć, kto to są ci Polacy, co tak dzielnie walczą. Mieli nagrać o mnie film, ale nasza walka była tak finezyjna i skomplikowana, że chyba nie znaleźli sposobu, żeby w półtorej godziny o tym opowiedzieć.

KFP
Źródło: KFP

”Solidarność i Lech Wałęsa 1980-1990”, KFP, Gdańsk 2020. Album kupisz online TUTAJ oraz TUTAJ.

d47o15f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47o15f