"Sąsiedzi" i "Strach" Jana Tomasza Grossa
Dwa z najgłośniejszych tytułów książkowych ostatnich lat. Burza medialna, dziesiątki recenzji i polemik, książka jako temat w głównych wydaniach telewizyjnych wiadomości, brutalne oskarżenia i nieczyste zagrania wielu publicystów. Pytanie tylko - jak wielu oburzonych (jak i zachwyconych) książkami Grossa rzeczywiście je przeczytało? Podobne pytania postawić możemy także w przypadku wielu innych głośnych książek ostatnich lat, chociażby biografii Wałęsy autorstwa Zyzaka, którą prezentujemy na kolejnej stronie galerii.
Jan Tomasz Gross dotyka bolesnej tematyki stosunków polsko-żydowskich. Odkrycia, których dokonał, pisząc w " Sąsiadach " o sprawie zamordowanych przez polskich sąsiadów Żydów z Jedwabnego, wstrząsnęły opinią publiczną i zmusiły nas do rewizji głęboko zakorzenionej wizji własnej historii.
W " Strachu " autor analizuje doświadczenia wracających do domów polskich Żydów i konfrontuje je z najnowszymi polskimi i światowymi badaniami naukowymi. Efektem jest socjologiczno-historyczny esej, który omawia stosunki polsko-żydowskie tuż po zakończeniu wojny, a swoją kulminację znajduje w reinterpretacji największego w powojennej Europie pogromu Żydów w Kielcach.