Książki na jesień
Awantury na tle powszechnego ciążenia - Tomasz Lem
Książki na jesień
No i stało się… Lato już za nami. Dobiegł końca czas długich, ciepłych dni. Pora wyjąć z szaf ciepłe swetry, płaszcze, parasole i stawić czoła ponurym porankom i wcześnie zapadającej nocy. Nie ma jednak powodu, żeby zupełnie się tym faktem załamywać. Wszakże możemy wykorzystać ostatnie promyki słońca i w jego blasku pospacerować po zalanych złotymi liśćmi parkach. A gdy pogoda zupełnie odmówi nam posłuszeństwa, spróbujmy zanurzyć się w ciepłych kocach i z dala od deszczowych dni odpłynąć w świat literackich fantazji... W pierwszym dniu jesieni przedstawiamy książki, dzięki którym łatwiej przyjdzie nam pożegnać się z latem.
Dzięki licznym anegdotom i pięknie odmalowanym scenom możemy na wybitnego pisarza science-fiction spojrzeć w zupełnie nowy sposób. Stanisław Lem jawi się w tej książce nie tylko jako autor światowych bestsellerów, ale także jako zapalony narciarz, domorosły mechanik i konstruktor elektrycznych silników, niesforny łasuch, chowający za meblami papierki po cukierkach, a przede wszystkim jako ojciec.
Tomasz Lem w Awanturach osiągnął rzecz niezwykłą – unikając patosu stworzył bardzo szczery obraz więzi łączących go z ojcem. Nie brakuje tu wzruszających historii, ale nie są to historie wyidealizowane, Tomasz Lem potrafi na swego ojca spojrzeć także krytycznym okiem i to jest ogromna wartość tej książki. Mimochodem, na marginesie snutych wspomnień, udało mu się przywołać klimat lat 70-tych i 80-tych, lat, które nie były łatwe, ale dla wielu pozostaną w pamięci jako lata cudownego dzieciństwa.
Na kartach książki przewijają się znakomite postaci życia kulturalnego, m.in. Sławomir Mrożek, Jan Józef Szczepański i prof. Jan Błoński. W Awanturach opublikowane po raz pierwszy zostaną także archiwalne limeryki Stanisława Lema oraz nieznane wcześniej wakacyjne zapiski matki autora – Barbary Lem.