Trwa ładowanie...
d1x8xe5

Krzysztof Miklaszewski

Nieodrodny uczeń Tadeusza Kantora.
15 lat bliskiej artystycznej współpracy i codziennego niemal bytowania sprawiło, że ten krytyk sztuki i reżyser filmowy nie tylko jako aktor teatru "Cricot 2" objechał z Mistrzem wszystkie kontynenty, ale stworzył przy okazji zasadniczy zrąb dokumentacji Kantorowej sztuki (30 programów telewizyjnych, 10 filmów dokumentalnych, 6 książek, setki artykułów).

Miklaszewski zdaje się być zarażony nonkonformizmem autora "Umarłej klasy" - w opisie swojego Mistrza i Nauczyciela wstaje z bezkrytycznych względem Niego klęczek.

Najlepszym tego dowodem jest książka "Spotkania z Tadeuszem Kantorem" w pięciu, polskich i zagranicznych (Meksyk, Paryż, Londyn) wersjach. Podobnie jak dwa głośne dokumenty filmowe: "Szatnia Tadeusza Kantora" (1974) oraz "Ja, Mistrz" (1986).

Jeszcze dalej w penetracji psychologii twórczej Kantora idą zawarte w niniejszym tomie zapisy zdarzeń, towarzyszących Cricotowej wyprawie po Złote Runo. Jest ich czterdzieści na czterdzieści dni lektury i wyzwalającego śmiechu.

Miklaszewski miał bowiem jeszcze kilku innych znakomitych Nauczycieli: Kazimierza Wykę, Karola Estreichera i Jerzego Bossaka. To Oni wpoili mu zasadę, że śmiech to zdrowie a humor to inteligencja.

d1x8xe5

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8xe5
d1x8xe5
d1x8xe5
d1x8xe5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj