Trwa ładowanie...
d2otb6p

Krzysztof Michalski

Krzysztofowi Michalskiemu bliskie były myśli nieżyjących wielkich postaci – papieża Jana Pawła II, księdza Józefa Tischnera (z którym się przyjaźnił) oraz profesora Leszka Kołakowskiego. Jako filozof i tłumacz zajmował się zawodowo w dużym stopniu współczesną myślą filozoficzną oraz znanymi nazwiskami z przeszłości.

Krzysztof Michalski – życiorys

Urodzony w Warszawie, a zmarły w Wiedniu na nowotwór, Krzysztof Jerzy Michalski należał do czołówki najwybitniejszych filozofów w Polsce. Był uczniem m.in. Leszka Kołakowskiego oraz Jana Patockiego. Jego myśl dotykała fenomenologii, hermeneutyki, polityki i aksjologii jednocześnie. A wszystko zaczęło się od filozofii na Uniwersytecie Warszawskim (rocznik 1969). Po obronie pracy doktorskiej Krzysztof Michalski zaczął pracować w tamtejszym Instytucie Filozofii. Habilitował się w 1986 roku, od 1994 był profesorem na UW i kierował tamtejszą katedrą oraz w Bostonie. Krzysztof Michalski współtworzył prestiżowy, typowo badawczy, wiedeński Instytut Nauk o Człowieku, którego rektorem został. Ponadto organizował mnóstwo konferencji i sympozjów, jeździł na stypendia, zasiadał w jury istotnych organizacji międzynarodowych.

Krzysztof Michalski – książki

Od lat 70. ubiegłego wieku możemy znaleźć w polskich księgarniach publikacje Krzysztofa Michalskiego, zarówno monografie, jak i eseje. Ukazywały się one przez przeszło trzy dekady przede wszystkim nakładem Kurhaus Publishing czy Znak Społeczny Instytut Wydawniczy Sp. z o.o. Filozof przybliżał nam nie tylko współczesną myśl filozoficzną, głównie niemieckojęzyczną, ale również poglądy Martina Heideggera, Fryderyka Nietzschego oraz Hansa-Georga Gadamera. W świecie naukowym uchodził za prekursora w wielu dziedzinach badań w naszym kraju. Profesor Krzysztof Michalski pisywał także liczne artykuły do prasy branżowej, jego dzieła przetłumaczono na szereg języków i opublikowano również poza Europą.

Krzysztof Michalski – nagrody

Profesor Krzysztof Michalski był laureatem znaczących wyróżnień oraz nagród. Miał na koncie przede wszystkim Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i francuski Krzyż Oficerski Narodowego Orderu Zasługi, a już pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – w kilka dni po jego odejściu wyróżnienie przyznał ówczesny prezydent kraju, Bronisław Komorowski.

Krzysztof Michalski
Data urodzenia

08.06.1948

Miejsce urodzenia

Warszawa

Data śmierci

11.02.2013

Miejsce śmierci

Wiedeń

Bibliografia
d2otb6p

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2otb6p
d2otb6p
d2otb6p