Trwa ładowanie...
d3agqu7
15-04-2010 00:00

Koralina

książka
3.0
(1 głos)
Oceń:
d3agqu7
Koralina
Tytuł oryginalny

Coraline

Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Koralinka opowiada o pewnej młodej dziewczynie, która mieszka wraz z rodzicami w jednym z dużych mieszkań, jakie znajdują się w starym, wiktoriańskim domu.

Pewnego dnia, kiedy Koralinka zwiedza nowy dom, odkrywa, że jej mieszkanie ma 14 drzwi. 13 drzwi otwiera się bez problemu i prowadzi do rzeczywistych miejsc w mieszkaniu. Czternaste drzwi znajdują się w odległym kącie pracowni i są zamknięte.

Mama Koralinki otwiera je znajdując za nimi mur, oddzielający mieszkanie od innego, sąsiedniego apartamentu wielkiego domu. I wszystko jest w porządku dopóki Koralinka nie pożycza klucza i sama nie otwiera drzwi.

Tym razem drzwi prowadzą do ciemnego przejścia, a stąd do niespokojnego miejsca spowitego mgłą i zamieszkałego przez alternatywna wersję jej sąsiadów i rodziców. Ci rodzice, jej inna mama i inny tata, chcą by została z nimi. Zapewniają ją ż będzie kochana bardziej, niż w rzeczywistości, że jedzenie będzie o wiele lepsze, niż w rzeczywistym świecie.

Jest to kuszące i Koralinka z ciekawością zostaje.
Nawet ma zabawę, gdy jej mama po wspaniałym obiedzie mówi:
- Pomyślałam sobie, że po obiedzie mogłabyś pobawić się w swoim pokoju ze szczurami.
- Ze szczurami? - pyta Koralinka.
- Z góry - odpowiada mama.
- Cześć - mówi Koralinka - czy jesteście szczurami?

W trakcie dalszego odkrywania alternatywnego świata Koralinka spotyka alternatywną wersję Pani Spink i Pani Forcible, dwóch emerytowanych artystek teatralnych, które rzeczywiście mieszkają w jej prawdziwym świecie. Spotyka też alternatywną wersję Starego Wariata, który mieszka na poddaszu, gdzie tresuje orkiestrę myszy.

Koralinka nie jest głupia.
Wraz z jej poznaniem dowiadujemy się jaka jest mądra i odważna - zgodnie z najlepszymi wzorami tradycyjnej literatury baśniowej.
W niedługim czasie Koralinka nabiera podejrzeń w stosunku do swojej nowej Mamy.

Wkrótce problem narasta.
Inna Mama, z powodów sobie tylko znanych, naprawdę chce zatrzymać Koralinkę w swoim świecie. Szantażuje dziewczynkę ukrywając jej prawdziwych rodziców. Koralinka jest zmuszona wejść do gry z Inną Mamą aby uratować siebie, swoich rodziców, dusze dwóch martwych chłopców i wróżki, uwięzionych w pułapce za tajemniczymi drzwiami.

Koralinka ma do dyspozycji swój spryt, talizman otrzymany od prawdziwej Panny Spink I Panny Forcible oraz pomoc czarnego kota. Ten kot jest absolutnie wspaniały.
Przypomina wczesne kreacje Clinta Eastwooda...

Koralina
Numer ISBN

978-83-7480-118-8

Wymiary

150x225

Gatunek

Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania

Oprawa

7

Liczba stron

176

Inne wydania

Warszawa - 2003-12-12, Warszawa - 2003-04-18, Warszawa - 2009-03-11

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3agqu7
d3agqu7
d3agqu7