Internetowa wyszukiwarka Google została pozwana przez wydawców w związku z planami nieodpłatnego udostępnienia w Internecie treści kilku milionów książek, w większości dzieł naukowych.
Grupa, do której należy m.in. wydawnictwo Penguin, w pozwie skierowanym do sądu w Nowym Jorku oskarża Google'a o naruszenie ich praw autorskich.
W ramach projektu Print Library Google zamierza udostępnić treść milionów książek znajdujących się w pięciu największych bibliotekach świata. Mają to być księgozbiory uniwersytetów Stanforda, Harvarda, Oksfordzkiego i Michigan oraz słynnej Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Łącznie książkowa biblioteka Google'a ma liczyć 15 mln tomów, a proces digitalizacji ma się zakończyć w 2015 roku. Przeciwko planom Google protestowało już Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy oraz Stowarzyszenie Amerykańskich Wydawnictw Uniwersyteckich.Według nich, skutkiem tej inicjatywy będzie spadek popytu na książki oraz łamanie praw autorskich.
Google odpierało zarzuty Stowarzyszenia Wydawców wskazując, że jego plany zakładają udostępnienie w Internecie tylko zeskanowanych starodruków i książek wydanych przed 1926 rokiem, kiedy weszło w życie obecnie obowiązujące prawo autorskie. Książki opublikowane później będą udostępnione tylko we fragmentach. Wydawcy uważają jednak, że ustępstwa Google'a nie idą wystarczająco daleko i chcą wstrzymania całej inicjatywy.