Dokonania prozatorskie, polski trop
Susan Sontag znana była z szerokich zainteresowań publicystką, eseistką i powieściopisarką, którą zaliczano do grona twórców i teoretyków postmodernizmu. Działała na rzecz praw człowieka, wspierała ruchy feministyczne i lewicowe. Łącznie opublikowała 17 książek. Wspominaliśmy o tych eseistycznych, wspomnijmy na koniec również o prozatorskich. Opublikowała zbiór opowiadań "I, etcetera" (Ja, etcetera, 1978) i powieści: "The Benefactor" (Dobroczyńca, 1963), "Death Kit" (Zestaw do śmierci, 1967, wyd. pol. 1989) i "The Volcano Lover" (Miłośnik wulkanów, 1992, pol. wyd. 1997). Napisała także sztukę teatralną "Alice in Bed" (Alicja w łóżku) i nakręciła cztery filmy.
W roku 2000 ukazała się jej powieść "In America" ("W Ameryce", wyd. pol. 2003), opowiadająca o pięknej polskiej aktorce, która tworzy w Ameryce krainę utopii. Intryga powieści oparta została na plotce o romansie Henryka Sienkiewicza i Heleny Modrzejewskiej. "W Ameryce" to studium psychologiczne kobiety o wybujałych ambicjach, napisane przez feministkę. Powieściowa bohaterka dociera do Kalifornii i tam buduje swoją wizję wspólnoty, opartą na modnych wówczas teoriach socjalizmu utopijnego Charlesa Fouriera i jego anarchizującej koncepcji idealnego ustroju. W podróż do Ameryki zabrała grupę polskich intelektualistów - polska elita została przez Sontag pokazana jako elita na miarę europejską. Książka zdobyła w Ameryce nagrodę National Book Award dla powieści historycznej.
_****Oprac. Grzegorz Wysocki, WP.PL, na podst. cytowanych w tekście książek (wszystkie opublikowane przez Wyd. Karakter) oraz PAP i Wikipedia._**Oprac. Grzegorz Wysocki, WP.PL, na podst. cytowanych w tekście książek (wszystkie opublikowane przez Wyd. Karakter) oraz PAP i Wikipedia.**