Trwa ładowanie...
d2glpak
15-04-2010 00:00

Komu bije dzwon

książka
Oceń jako pierwszy:
d2glpak
Komu bije dzwon
Tytuł oryginalny

For Whom the Bell Tolls

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Najsłynniejsze - i najbardziej ambitne artystycznie dzieło Ernesta Hemingwaya. Ukończona latem roku 1940 powieść wykorzystywała obserwacje i doświadczenia pisarza wyniesione z dwukrotnego, w sumie kilkunastomiesięcznego pobytu w ogarniętej wojną domową Hiszpanii. Autor określił w niej wspaniałe portrety psychologiczne. Ludzki wymiar toczącej się walki, ludzkie słabości i załamania, a także nieupozowane, powszednie bohaterstwo walczących w obronie republikańskiej wolności partyzantów sprawiają, że powieść Hemingwaya wytrzymała próbę czasu.

O wartości artystycznej tej powieści decyduje przede wszystkim siła opisów batalistycznych, a nade wszystko przejmująca uczuciową subtelnością i szlachetnością historia tragicznie unicestwionego uczucia, jakie rozwinęło się między protagonistą powieści, Robertem Jordanem (charakteryzującym się wieloma cechami postawy samego autora) a Marią - "Króliczkiem", ciężko skrzywdzoną przez okrucieństwo żołdackie młodą dziewczyną.

Powieść uznana została za jedno z najdojrzalszych dzieł batalistycznych i za jedną z najświetniejszych powieści miłosnych XX wieku.

Komu bije dzwon
Numer ISBN

83-7200-554-0

Wymiary

130x200

Gatunek

Powieści i opowiadania,\Klasyka\,Powieści i opowiadania,\Klasyka\

Oprawa

6

Liczba stron

638

Inne wydania

Warszawa - 2001-01-01

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2glpak
d2glpak
d2glpak