Trwa ładowanie...

"Kolekcja mitów profesora Brownstone’a 1&2": recenzja komiksów wydawnictwa Kultura Gniewu

Komiksy z serii "Kolekcja mitów profesora Brownstone’a" mają jeden, acz znaczący minus. U rodziców najpierw wywołują chrypę, a potem dość paskudny ból gardła.

"Kolekcja mitów profesora Brownstone’a 1&2": recenzja komiksów wydawnictwa Kultura GniewuŹródło: Materiały prasowe
d2dx1s4
d2dx1s4

Nakładem Krótkich Gatek (dziecięcy inprint Kultury Gniewu)
ukazała się właśnie druga część serii Joe Todda Stantona. "Marcy i zagadka Sfinksa" tym razem zabiera nas do Egiptu, gdzie tytułowa bohaterka musi uratować swojego ojca, Artura Brownstone'a. Wielkiego podróżnika, badacza przedziwnych stworzeń i zbieracza fikuśnych magicznych artefaktów.

ZOBACZ TEŻ: Komiks - renesans gatunku

Dobrze pamiętacie. To ten sam Artur, co w części pierwszej. Z tą różnicą, że był wtedy kilkuletnim brzdącem z islandzkiego miasteczka, który dzięki sprytowi i odwadze pokonał Fenrira, wielkiego wilka ze skandynawskich podań.

W "Marcy i zagadka Sfinksa" Stanton ponownie udowadnia, że jest utalentowanym rysownikiem i opowiadaczem, który świetnie czuje nie tylko medium, ale i oczekiwania młodego odbiorcy.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Obie historie wypełniają nieprawdopodobne przygody, sympatyczny humor oraz wspaniale odmalowane stwory i krainy, rozpalające wyobraźnię małych delikwentów do czerwoności. W pakiecie dostajemy przemiłych głównych bohaterów, z którymi super łatwo się utożsamić, i płynące z każdej opowieści mądre przesłanie podnoszące samoocenę i pomagające zrozumieć własne słabości.

d2dx1s4

"Kolekcja mitów profesora Brownstone’a" zdaje też egzamin na poziomie dydaktycznym, w atrakcyjny sposób przybliżając wierzenia starożytnych. Stanton pokazuje, że mimo upływu lat są one nie mniej fascynujące niż wytwory popkultury. Która bądź co bądź na nich żeruje. W takim ujęciu "Kolekcja" sprawdza się też jako punkt odniesienia dla przyszłych lektur, niekoniecznie tylko tych książkowych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na koniec słówko o formie. Nie są to komiksy z tradycyjną narracją, a opowieści graficzne, którym bliżej do picturebooka, gdzie dialogi i opisy zlokalizowane są nad i pod kadrami. Stanton nie rezygnuje całkowicie ani z dymków, ani tym bardziej z sekwencyjności, jednak całość jest idealnie dostosowana do percepcji młodszych czytelników. I nie ukrywam – znacznie prostsza w czytaniu na głos przez opiekunów.

Do jakiego przedziału wiekowego kierowane są komiksy Joe Todda Stantona? Mój syn ma niespełna 4 lata i w ciągu weekendu wciągnęliśmy każdy album co najmniej 3 razy. Mam więc nadzieję, że Szymon Holcman ślęczy teraz nad tłumaczeniem najnowszej części, która na rynku anglojęzycznym ukazała się w październiku ubiegłego roku. Dwie pierwsze znam na pamięć.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W serii "Kolekcja mitów profesora Brownstone’a" ukazały się dotychczas "Artur i złoty Sznur" oraz "Marcy i zagadka Sfinksa".

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj