Trwa ładowanie...
recenzja
28-09-2012 12:55

Kierunek - Sycylia!

Kierunek - Sycylia!Źródło: Inne
dv93a1d
dv93a1d

Naprawdę szkoda, że na trzecią cześć „Rycerzy Sycylii” polscy czytelnicy musieli czekać prawie dwa lata, ponieważ dla uważnego śledzenia fabuły Okrętu przeklętych bardzo przydatna jest znajomość zdarzeń przedstawionych w * Dzikich wojownikach. Ponownie spotykamy się bowiem nie tylko z parą głównych bohaterów cyklu, ale również ze znanymi z poprzedniego tomu: Magnusem Czarnym i jego wojownikami, piękną Eleonorą z Fierville, mnichem Dreu czy chłopcami okrętowymi Bertilem i Kowadełkiem. *Ich dotychczasowe wspólne dramatyczne przeżycia mają wszak znaczący wpływ na sposób postępowania w obliczu kolejnych niebezpieczeństw, a tych - jak łatwo przewidzieć - nie zabraknie.

Podróż Hugona z Tarsu i Tankreda z Anaor wkracza w kolejną fazę, kiedy dwa statki zmierzające w kierunku Sycylii wpływają na wody Morza Śródziemnego. Ich śladem podążają piraci pod wodzą Diabła z Seudre, którzy pałają żądzą zemsty za porażkę poniesioną w poprzednim starciu. Na domiar złego podróżników czekają jeszcze mrożące krew w żyłach chwile w czasie potężnego sztormu oraz w trakcie walki z ogromną saraceńską galerą. Trzeba też przyznać, że Viviane Moore potrafiła w bardzo plastyczny sposób ukazać przebieg takiej średniowiecznej morskiej potyczki. Właśnie dzięki temu pochłaniamy te fragmenty z prawdziwym zainteresowaniem, chociaż tak naprawdę mają one na celu tylko uzasadnienie przybycia bohaterów na wyspę Cabo Ros, na której znajdował się niewielki klasztor cystersów. Dopiero tam bowiem Hugo z Tarsu będzie musiał rozwikłać następną mroczną zagadkę, gdyż zachowanie mnichów trudno byłoby uznać za normalne. W dodatku od wyniku tego dochodzenia będzie wręcz zależeć życie jego towarzyszy...

Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że tym razem intryga kryminalna zwyczajnie nie rzuca na kolana, a momentami można mieć nawet zastrzeżenia co do prawdopodobieństwa przedstawionego w powieści przebiegu zdarzeń. Jak zwykle możemy natomiast podziwiać dbałość, z jaką zostały przedstawione realia życia w dwunastym wieku, co niewątpliwie czyni łatwiejszym przymknięcie oka na powyższe mankamenty.

Viviane Moore wystawiła na ciężką próbę także tych czytelników, których zaintrygowała postać Tankreda, ponieważ z Okrętu przeklętych nie dowiadujemy się niczego nowego ani o jego przeszłości, ani o historycznym przeznaczeniu. Natomiast miłym zaskoczeniem jest znakomicie poprowadzony wątek miłosny, gdyż autorce udało się uniknąć nadmiernie ckliwych scen, a zarazem naprawdę przekonująco ukazała uczucia pary zakochanych.Zdecydowanie najjaśniejszym punktem powieści jest całkiem zaskakujące zakończenie, które w dodatku daje nadzieję, że kolejny tom "Rycerzy Sycylii” dostarczy nam znacznie więcej emocji niż Okręt przeklętych. Wielbicieli przygód Hugona z Tarsu i Tankreda z Anaor mogę zaś uspokoić, że mimo pewnych niedoskonałości fabularnych trzecia część cyklu nie odbiega specjalnie poziomem od poprzednich, więc powinni ją przeczytać nie tylko szybko, ale i z przyjemnością.

dv93a1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv93a1d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj