Katarzyna Bratkowska
Katarzyna Bratkowska to feministka i aktywistka społeczna, która publikowała artykuły m.in. w Wysokich Obcasach, Gazecie Wyborczej czy Feminotece.
Katarzyna Bratkowska – życiorys
Katarzyna Dominika Bratkowska pochodzi z Warszawy. Urodziła się w 1972 roku. Jest córką dziennikarza i prawnika Stefana Bratkowskiego oraz dziennikarki Romy Przybyłowskiej-Bratkowskiej.
Po ukończeniu szkoły średniej Katarzyna Bratkowska studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Studia ukończyła z tytułem doktora – pracę napisała pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Janion. Obecnie Katarzyna Bratkowska jako nauczycielka pracuje w liceum w Warszawie.
Katarzyna Bratkowska – działalność społeczna
Katarzyna Bratkowska uczestniczy w życiu społecznym. Jest znaną aktywistką i feministką. Razem z Kazimierą Szczuką oraz Agnieszką Graff zainicjowała powstanie nieformalnej grupy Porozumienie Kobiet 8 Marca, które co roku w Dzień Kobiet organizuje tzw. Manifę.
Katarzyna Bratkowska w 2013 roku ogłosiła, że dokona aborcji w Wigilię. Do tej pory nie wiadomo, czy chodziło jej o ciążę zmyśloną czy prawdziwą, ale wypowiedź w telewizji spotkała się z licznymi komentarzami oraz uwagami.
Katarzyna Bratkowska zainicjowała akcję Aborcyjny coming out.
Katarzyna Bratkowska była nominowana w 2006 roku do tytułu Kobiety Roku przyznawany przez tygodnik Wysokie Obcasy.
Katarzyna Bratkowska była współorganizatorką wystawienia opery Kim Ir Sena – przywódcy Korei Północnej w latach 1964-1996. Sztuka spotkała się z liczną falą krytyki, w tym ze strony działaczy lewicy.
Katarzyna Bratkowska jest obecnie prezeską fundacji Same o sobie S.O.S. Współprowadzi bloga „Bez jaj” razem z innymi feministkami.
Katarzyna Bratkowska – książki
Katarzyna Bratkowska i Kazimiera Szczuka napisały razem książkę Duża książka o aborcji, która miała na celu przerwać tabu milczenia wokół kontrowersyjnego tematu. W publikacji czytelnik znajdzie doświadczenia różnych kobiet, które wykonały dobrowolnie lub zostały zmuszone (np. przez warunki społeczno-finansowe) do przeprowadzenia zabiegu.
W tekście pojawiają się również uregulowania prawne wyjaśniające, kiedy aborcja może zostać dokonana legalnie oraz konsekwencje dotyczące świadomego wyboru zabiegu przez kobietę (np. przemoc fizyczna i psychiczna ze strony społeczeństwa).
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze