Katarzyna adwent wszczyna - nowa książka Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
Właśnie ukazała się kolejna publikacja wydana przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu. Toruń tam i z powrotem. Szkice z antropologii miasta pod redakcją Artura Trapszyca i Violetty Wróblewskiej
Toruń tam i z powrotem. Szkice z antropologii miasta, red. Artur Trapszyc, Violetta Wróblewska, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu, Toruń 2011, s. 176, il. 63.
Właśnie ukazała się kolejna publikacja wydana przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu. Toruń tam i z powrotem. Szkice z antropologii miasta pod redakcją Artura Trapszyca i Violetty Wróblewskiej. To już trzecia książka toruńskiego Towarzystwa Ludoznawczego, którą poświęcono Toruniowi, jego historii i współczesności. Tym razem obraz naszego grodu ukazano poprzez**fragmenty z życia jego mieszkańców jako bohaterów indywidualnych oraz zbiorowych. W piętnastu artykułach szesnastu autorów znalazły się opowieści o artystach, studentach, wodniakach, kapelusznikach, kibicach, żebrakach, złodzieju, Indianinie i folkloryście.
Wszystkie postacie zaliczono do szeroko pojętej rodziny toruńczyków, których związek z miastem jest niekiedy okresowy, czasem okazjonalny, a oni sami w kilku przypadkach wyłamują się z powszechnie pojętego kanonu obywatela miasta. Stąd często przywoływane tu miano toruńczycy, do niedawna żywe w mowie potocznej i obecne w literaturze, podkreśla nietypowość, a jednocześnie barwność i urodę przedstawionych bohaterów.
* *Tytuł książki to zapowiedź powrotu do tematów lokalnych, które inspirują antropologiczne eksploracje autorów - związani z różnymi dyscyplinami badawczymi (etnologią, folklorystyką, literaturoznawstwem), w większości są członkami Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i na co dzień pracują w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Pozwoliło to wykorzystać rozmaite idee metodologiczne i różne perspektywy teoretyczne. Stworzony w ten sposób obraz miasta to teren różnorodnych zjawisk, skrywający wielowymiarowe sensy i znaczenia miejskiej kultury i życia w mieście.
Oddawany do rąk Czytelnika tom składa się z dwóch części. Toruńczyków portret kraśny. Biograficzny zapis historii miasta zawiera zbiór biografii i sylwetek ludzi, których życie w jakiś sposób związało się z Toruniem. Losy każdego z nich można nazwać osobną mikrohistorią wplecioną w historię miasta i odczytywać jak kolejne strony dziejów naszej civitas. Autorami tej części tomu są: Justyna Słomska-Nowak, Aleksandra Jarysz, Żaneta Kopczyńska, Hubert Czachowski, Natalia Lutomierska, Marcin Lutomierski, Artur Trapszyc, Ryszard Bieńkowski.
Część druga zatytułowana Toruńczyków słowo przaśne. Folklorystyczne opisanie miasta jest zbiorem artykułów, prezentujących zjawiska miejskiego folkloru. Bezpośrednią inspiracją do ich napisania była sesja studencka pt. Współczesny folklor Torunia zorganizowana przez Folklorystyczne Koło Naukowe, działające na Wydziale Filologicznym UMK, w marcu 2010 roku. W jej trakcie prezentowano wyniki badań terenowych dotyczących zjawisk folklorystycznych w grodzie Kopernika, które stały się kanwą większości zamieszczonych tu artykułów autorstwa Violetty Wróblewskiej, Mariusza Szybko, Olgi Wachcińskiej, Pauliny Bobeckiej, Weroniki Krajniak, Bartosza Filipczyka, Moniki Zaremby i Martyny Bokiniec.
Ukazująca się publikacja ma szansę stać się interesującą pozycją wśród niewielu jak dotąd prac poświęconych antropologii Torunia oraz poszerzyć horyzont poznawczy związany z jego historią i współczesnością.
/Opr. Redaktorzy publikacji/