Trwa ładowanie...
d2l07u6

Karol Darwin

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Karol Robert Darwin był żonaty ze swoją kuzynką, Emmą Wedgwood, z którą mieszkał w Anglii i miał kilkoro dzieci. Swoją słynną, bujną brodę naukowiec zapuszczał nieprzerwanie od 1866 roku.

Karol Darwin - biografia

Charles Robert Darwin przyszedł na świat 12 lutego 1809 roku jako syn lekarza i finansisty oraz wnuk przyrodnika (ze strony ojca), a także przemysłowca. Już w wieku 8 lat chłopak pasjonował się historią naturalną. Karol Darwin studiował na uniwersytecie w Edynburgu, a najbardziej (w przeciwieństwie do wykładów teoretycznych) interesowało go preparowanie ciał zwierząt. Angażował się w działalność Plinian Society, badania nad anatomią i cyklem życia, pomagał w lokalnym Muzeum Królewskim, największym w Europie.

Wskutek zaniedbywania przez młodzieńca studiów, ojciec Karola Darwina wysłał go college'u w Cambridge, planując dla syna karierę duchownego. Tam młody Darwin zaczął kolekcjonować chrząszcze, zgłębiać dzieła wielkich przyrodników oraz filozofów przyrody i zaprzyjaźnił się z jednym z profesorów botaniki. Zaowocowało to dążeniem do dokonywania niezapomnianych odkryć i poszerzenia wiedzy o przyrodzie. Karol Darwin planował podróż na Teneryfę, a w międzyczasie mapował warstwy geologiczne w Walii.

Wstęp do teorii ewolucji Karola Darwina

Karol Darwin został zaproszony do udziału w wyprawie statku HMS Beagle kapitana Roberta FitzRoya w celu zbadania wybrzeża Ameryki Południowej. W trakcie prawie 5-letniej podróży pieczołowicie zbierał na lądzie materiały do swoich badań nad teorią ewolucji. Karol Darwin przemierzył w ten sposób Wyspy Zielonego Przylądka, Brazylię, Argentynę, Chile, Australię, wyspy Galapagos, Wyspy Kokosowe, Kapsztad.

W 1935 roku przyrodnicy na świecie otrzymali geologiczną broszurę Darwina, który rok później osławiony powrócił z wyprawy i rozpoczął pracę nad przywiezionymi zbiorami, także przedstawicieli już wymarłych gatunków. Badał również transmutację gatunków, katalogował znaleziska, publikował raporty, a pracował naukowo m.in. w Londynie i Szkocji. Zarysy teorii doboru naturalnego Karola Darwina powstawały także w oparciu o jego prywatną hodowlę zwierząt i doświadczenia prowadzone na roślinach. Cały czas publikował książki, zyskując uznanie na świecie jako biolog.

Karol Darwin – teoria ewolucji

Dzieło życia Karola Darwina, monografię ”O powstawaniu gatunków” (u nas dostępną chociażby nakładem Jirafa Roja Wydawnictwo), ujrzało ostatecznie światło dzienne w listopadzie 1859 roku. Naukowiec praktycznie nie nawiązywał do kwestii teorii pochodzenia gatunku ludzkiego, zapowiadając jedynie uczynienie tego w przyszłości. Uwypuklał Hipotezę Wspólnego Przodka, głoszącą o jednej, wyjściowej puli genów dla ogółu gatunków żywych i unikał uznawanego wówczas za dosyć kontrowersyjne pojęcia ewolucja. Nakład książki Karola Darwina sprzedał się momentalnie i wywołał międzynarodowe zainteresowanie. Moment ten zrewolucjonizował postrzeganie przez człowieka miejsca organizmów żywych na ewolucyjnej drabinie, przenikliwie burząc uznawany dotychczas porządek. Reakcje w światku naukowym były skrajne, książka wywołała m.in. burzliwą debatę oksfordzką. Warto zwrócić również uwagę na takie dzieła Karola Darwina, jak ”Listy wybrane”, ”Podróż na okręcie Beagle” (Libron Wydawnictwo) czy opublikowaną w 1871 roku książkę ”O pochodzeniu człowieka”. Jak można się domyśleć, ostatnia z wymienionych pozycji dosłownie wstrząsnęła ówczesnym światem. Determinizmem ewolucyjnym usprawiedliwiał się nawet Adolf Hitler.

Już od czasu przepracowania w latach 30. Karol Darwin żył w ciągłym stresie, zmagał się z bólami głowy, dolegliwościami sercowymi, żołądkowymi, drżeniami, palpitacjami, czyrakami. Zmarł 19 kwietnia 1882 roku jako twórca jednej z najważniejszych książek w historii. Za życia naukowiec nigdy nie przewidziałby, że darwinizm obejmie swoim zakresem tak obszerne spektrum przeróżnych teorii ewolucyjnych. Sam Karol Darwin uznawał, że jego głównym dziełem miało być ”O pochodzeniu człowieka”, do którego wydania przygotowywał się przez całe 22 lata.

d2l07u6

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l07u6
d2l07u6
d2l07u6
d2l07u6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj