Trwa ładowanie...
nike
23-04-2010 13:19

Jutro poznamy kandydatów do NIKE

Jutro poznamy kandydatów do NIKEŹródło: Inne
d47d4mp
d47d4mp

NIKE jest nagrodą za polską książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.
Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju. Drugi - wybór 7 finalistów podawany do publicznej wiadomości we wrześniu. W czwartek, 5 września Fundacja Nagrody Literackiej NIKE ogłosi tytuły siedmiu książek, które znajdą się w finale tegorocznego konkursu.
Laureata tegorocznej NIKE poznamy na początku października. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia, i do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. Autor nagrodzonej w tym roku książki otrzyma statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły oraz czek na sumę 100 tysięcy zł.
Po raz pierwszy Nagroda - NIKE '97 przyznana została powieści Wiesława Myśliwskiego Widnokrąg . W roku 1998 nagrodę otrzymała książka Czesława Miłosza p.t. Piesek przydrożny, w roku 1999 - zbiór wierszy Stanisława Barańczaka Chirurgiczna precyzja. Elegie i piosenki z lat 1995-1997 , a w roku 2000 - książka Tadeusza Różewicza Matka odchodzi . W ostatniej edycji NIKE 2001 statuetkę otrzymał Jerzy Pilch za powieść Pod Mocnym Aniołem .
Zobacz listę 20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE.

d47d4mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47d4mp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj