Trwa ładowanie...
d2muwlo
15-04-2010 00:00

Józef Chełmoński

książka
Oceń jako pierwszy:
d2muwlo
Józef Chełmoński
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Józef Chełmoński - to jego, po śmierci Matejki uznano za malarza, który "zaklął w swym malarstwie tajemnicę polskości". Malarze krakowscy w liberalnym zaborze austriackim mogli wyrażać polskość, podejmując tematy historyczne. Środowisko warszawskie, ograniczone kneblem cenzury, kultywowało tradycję pejzażu. Wizji narodowej historii przeciwstawiło wizję polskiej ziemi.

Józef Chełmoński realizował ten program najbardziej konsekwentnie, do końca. Wychowany na wsi pod Łowiczem od dzieciństwa włóczył się po lasach i obserwował przyrodę. Miał niebywałą pamięć wzrokową, a obyczaje zwierząt i ptaków znał jak mało kto. Nic dziwnego, że został wybitnym animalistą. Jeździł po świecie, ale już z Monachium słał listy pełne "tęsknoty za naszym niebem i polami", a w Paryżu - gdzie spędził lat 12 - szukał "polskiego materiału pejzażowego" i trzymał w pracowni żywy inwentarz: charty, króliki i świnie.

Józef Chełmoński
Numer ISBN

83-7023-830-0

Wymiary

170x240

Gatunek

Biografie i autobiografie,Historia sztuki,Malarstwo i grafika,Biografie i autobiografie,Historia sztuki,Malarstwo i grafika,Biografie i autobiografie,Historia sztuki,Malarstwo i grafika

Oprawa

6

Liczba stron

0

Inne wydania

Wrocław - 2005-02-14, Warszawa - 2007-02-06

d2muwlo

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2muwlo
d2muwlo
d2muwlo