Josemaria Escriva
Josemaria Escriva de Balaguer to hiszpański duchowny będący patronem życia codziennego. Z godnością znosił trudy życia codziennego i wcześnie został głową rodziny.
Josemaria Escriva – biografia
Josemaría Escrivá de Balaguer przyszedł na świat 9 stycznia 1902 roku w miejscowości Barbastro w Hiszpanii w rodzinie chrześcijańskiej. Miał pięcioro rodzeństwa, z czego trzy młodsze siostry umarły w dzieciństwie. Jego ojciec zbankrutował (zmarł w 1924 roku) i de Balaguerowie musieli zmienić miejsce zamieszkania. W wieku 15 lat Josemaria postanowił, że zostanie kapłanem – chciał być dyspozycyjny do pełnienia woli Bożej. Studiował w seminarium oraz na prawie w Saragossie, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1925 roku. Następnie Josemaria Escriva de Balaguer pracował jako wikary i duszpasterz z biednymi rodzinami oraz jednocześnie doktoryzował się w prawie cywilnym w Madrycie (tytuł naukowy zdobył w 1939 roku, kolejny doktorat z teologii 7 lat później).
Josemaria Escriva – Opus Dei
Josemaria Escriva de Balaguer założył Opus Dei (czyli Dzieło Boże – prałaturę personalną kościoła katolickiego) w 1928 roku za pontyfikatu papieża Piusa XI w wyniku objawienia przyszłemu świętemu jego życiowej misji. Coraz więcej modlił się i umartwiał, gromadząc nowych członków. Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku prześladowano katolickich duchownych, co zmusiło Josemarię do ucieczki przez góry, ukazanej w filmie ”Gdy budzą się demony”. Na stałe przebywał już w Rzymie, skąd jeździł po całej Europie i świecie, umacniając Opus Dei i uczestnicząc w zgromadzeniach grup katechetycznych chociażby w Meksyku czy Gwatemali, a na miejscu we Włoszech spotykał się z ojcami soborowymi. Josemaria Escriva de Balaguer był honorowym członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej. Opus Dei dysponowało dekretem pochwalnym od 1947 roku i przyjmowało osoby w związkach małżeńskich.
Josemaria Escriva – kanonizacja i kult oraz dokonania
Josemaria Escriva de Balaguer inicjował dzieła apostolskie Opus Dei w różnych krajach. Za jego życia przyszłość prałatury nie była pewna, a ustanowił ją ostatecznie dopiero po śmierci Josemarii papież Jan Paweł II w 1982 roku. Msze odprawiał według rytu Soboru Trydenckiego, odwiedzał liczne sanktuaria maryjne. Głosił powszechne powołanie do świętości, a także dążenie do doskonałości również przez osoby świeckie poprzez rozwijającą osobowość pracę własną. Proces beatyfikacyjny Josemarii Escriva de Balaguera rozpoczął się w 1981 roku i po 11 latach został on beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II. Kanonizacja miała miejsce na Placu Św. Piotra w Rzymie w 2002 roku i uczestniczyli w niej Lech Wałęsa oraz Hanna Suchocka. Z tej okazji powołano tez do życia charytatywną inicjatywę Harambee, celem pomocy potrzebującym z krajów Afryki. Nazwisko świętego nadano świątyniom katolickim na całym świecie. Jego figura znajduje się na ścianie Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Josemaria Escriva – książki
Josemaria Escriva de Balaguer miał na koncie pokaźny dorobek książkowy z religioznawstwa. Publikował od 1934 roku, a ostatnie z jego dzieł ukazały się już pośmiertnie. Debiutancka ”Droga” rozeszła się na całym świecie w przeszło 4,5 mln egzemplarzy. Wydawano wywiady ze świętym oraz zbiory jego homilii. Na rynku literackim w Polsce można je znaleźć chociażby dzięki nakładowi takich oficyn katolickich, jak Św. Jacek Księgarnia oraz Wydawnictwo Apostolicum. Pisma Josemarii Escriva de Balaguera świetnie sprzedają się w naszym kraju, są także przytaczane w kalendarzach.
Data śmierci | 26.06.1975 |
Miejsce śmierci | Rzym, Włochy |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze