Jon Krakauer
Jon Krakauer zdobył Mount Everest i napisał kilka książek, które przyniosły mu fortunę. Bestsellerowa "Thin Air" została przetłumaczona na 24 języki.
Jon Krakauer – biografia pisarza
Jon Krakauer – amerykański twórca literatury non-fiction i himalaista – urodził się w 1954 roku w miejscowości Brookline w stanie Massachusetts, ale wychowywał się w Oregonie (później przenosił się do Seattle w stanie Waszyngton i do Boulder w Kolorado). Był trzecim z pięciorga dzieci Carol Ann i Lewisa Krakauerów. Ojciec Jona, lekarz i pasjonat wspinaczki, wprowadził zaledwie ośmioletniego syna w świat himalaizmu. Jako świeżo upieczony absolwent Hampshire College młody Krakauer nie podjął kariery medycznej, jak chciała rodzina, lecz chwytał się dorywczych zajęć w Kolorado, na Alasce i na Wybrzeżu Północno-Zachodnim (stolarki, rybołówstwa), a najwięcej czasu poświęcał na podróże, zdobywanie szczytów (pokonywał najtrudniejsze podejścia), pisarstwo i fotografię. W 1980 ożenił się z Lindą Mariam Moore, która – tak samo jak on – zajmowała się wspinaczką skałkową. Publikował artykuły w "The New York Timesie", "The Washington Post", "National Geographic", a także w magazynach "Architectural Digest", "Outside", "Smithsonian" i "Rolling Stone". W 1990 wydał swoją pierwszą książkę, zbiór esejów górskich "Eiger Dreams" ("Eiger wyśniony") oraz album ze zdjęciami z Islandii. W 1996 roku, podczas katastrofalnej w skutkach wyprawy himalaistycznej (zginęły cztery osoby z ekipy), dotarł na Mount Everest. Jako pisarz szczytową popularność zdobył w 2009 roku.
Jon Krakauer – książki wczesne
Pierwszą dziełem Jona Krakauera, które odniosło światowy sukces, była książka z 1996 roku pt. "Into the Wild" ("Wszystko za życie"). Przed dwa lata nie znikała z listy bestsellerów "The New Jork Timesa". Autor przedstawił w niej prawdziwą historię Christophera McCandlessa. Obiecujący młodzieniec z zamożnej rodziny postawił wszystko na jedną kartę – przekazał cały swój majątek na rzecz organizacji charytatywnej i wyruszył na samotną wyprawę po pustkowiach Ameryki Zachodniej. Wkrótce jego ciało zostało znalezione w Parku Narodowym Denali. Jon Krakauer potraktował bohatera jako uosobienie wszystkich poszukiwaczy przygód, bez wahania kładących swoje życie na szali. "Into Thin Air" ("Wszystko za Everest") – następna głośna książka tego autora, zdobywczyni tytułu "Book of the Year" – była komentarzem do pamiętnej wyprawy z 1996 roku. Pisarz dokonał w niej przewartościowania wspinaczki i skrytykował komercjalizację Himalajów. Wokół publikacji wybuchł spór związany z przedstawieniem wizerunku rosyjskiego przewodnika Anatolija Boukreeva. Lektura w 2015 roku została zekranizowana przez Baltasara Kormákura, jednak – jak podkreśla Krakauer – filmowa wersja wydarzeń koliduje z fabułą książki i nie jest wiarygodnym źródłem wiedzy na temat szczegółów wyprawy.
Jon Krakauer – książki późniejsze
W 2003 roku Jon Krakauer wydał książkę "Under the Banner of Heaven" ("Pod sztandarem nieba"). Dokonał w niej krytyki fundamentalistycznych odłamów religijnych. Odwołał się m.in. do historii braci Lafferty, którzy dokonali podwójnego morderstwa w wyniku objawienia. Dzieło zostało negatywnie ocenione przez historyków religii, ale doczekało się ekranizacji ("Damned to Heaven" Toma Elliotta i Pawła Guli). Sześć lat później autor opublikował "Where Men Win Glory: The Odyssey of Pat Tillman", czyli historię znanego futbolisty amerykańskiego poległego w Afganistanie. Odniósł się do problemu ofiary i bohaterstwa oraz nakreślił tło konfliktów w Azji Środkowej. Tworząc kolejną książkę, "Three Cups of Deceit: How Greg Mortenson, Humanitarian Hero, Lost His Way", Krakauer pozostał w tym samym kręgu tematycznym. Podjął się ujawnienia oszust księgowych popełnionych przez Grega Mortensona, założyciela organizacji charytatywnej Central Asia Institute zajmującej się budową szkół w Afganistanie i Pakistanie. W 2015 amerykański autor napisał kolejne dzieło – "Missoula: Rape and the Justice System in a College Town". Dotarł do środowiska kobiet, które doświadczyły gwałtu, opisał ich przeżycia i potępił system sądownictwa działający na korzyść napastników, a nie ofiar.
Data urodzenia | 12.04.1954 |
Miejsce urodzenia | Brookline |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze