Trwa ładowanie...
dz3zo4s

Jojo Moyes

twitter.com
Źródło: twitter.com

Jojo Moyes (oficjalnie: Pauline Sara Jo Moyes) jest brytyjską pisarką i dziennikarką, urodzoną w Londynie w 1969 roku. Aktualnie pisarka mieszka i pisze na farmie w Essex, w Anglii, z mężem Charlesem Arthurem (dziennikarz) i trójką swoich dzieci.

Jojo Moyes – biografia

Jojo Moyes dorastała w Londynie. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej imała się przeróżnych zajęć – pracowała jako dyspozytorka firmy taksówkarskiej, następnie przy produkcji oświadczeń i instrukcji pismem Braille'a dla niewidomych, a potem jako autorka broszur dla pewnej firmy (Club 18-30).

Moyes studiowała w Royal Holloway and Badford New College na Uniwersytecie w Londynie. W 1992 roku uzyskała stypendium w "The Independent" i została skierowana na studia dziennikarskie (podyplomowe) do City University.

Jojo Moyes pracowała dla "The Independent" przez dziesięć lat (z roczną przerwą, gdy wyjechała do Hongkongu, jako dziennikarka "Sunday Morning Post") i pełniła obowiązki: reporterki wiadomości, asystentki redaktora działu News and Arts oraz korespondentki medialnej. Moyes obecnie pisze dla The Daily Telegraph.

Jojo Moyes – kariera pisarska

Jojo Moyes zadebiutowała jako pisarka w 2002 roku – wtedy ukazała się jej pierwsza książka, Sheltering Rain. Po gorąco przyjętym debiucie, Jojo postanowiła dalej pisać powieści. Obecnie (stan na rok 2017) Moyes może pochwalić się pisarskim dorobkiem, w postaci piętnastu wydanych książek, które zostały powszechnie docenione przez krytyków i czytelników.

Jojo Moyes – nagrody

Jojo Moyes dwukrotnie zdobyła nagrodę Romantic Novel of the Year - w roku 2004 za powieść Foreign Fruit (Zakazany Owoc) i w roku 2011 za powieść The Last Letter From Your Lover (Ostatni list od kochanka). Ponadto, książka Me Before You (Zanim się pojawiłeś) została nominowana do nagrody Książka Roku podczas Galaxy Book Awards (po tej nominacji książka sprzedała się w ponad 8 milionach egzemplarzy na całym świecie).

Jojo Moyes – adaptacja filmowa

W roku 2016 odbyła się premiera filmu Zanim się pojawiłeś, w którym główne role zagrali Sam Claflin (znany z Igrzysk Śmierci) oraz Emilia Clarke (występowała w Grze o Tron), a scenariusz napisała autorka książki Jojo Moyes. Film odniósł ogromny sukces kasowy.

dz3zo4s

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz3zo4s
dz3zo4s
dz3zo4s