ycipk-2pm11c
ycipk-2pm11c

Joe Haldeman

Urodził sie w 1943 w Stanach Zjednoczonych, amerykański pisarz i antologista. Zaraz po rozpoczęciu studiów został zmobilizowany i w latach 1967–1969 brał udział w wojnie wietnamskiej w oddziałach inżynieryjnych. Kilkukrotnie ranny, odznaczony Purpurowym Sercem. Po wojnie dokończył studia (fizyka i astronomia).

Doświadczenia wojenne wykorzystał przy konstruowaniu swojej pierwszej powieści, Wiecznej wojny, będącej po trosze antywojenną odpowiedzią na Kawalerię kosmosu Roberta Heinleina, gloryfikującą wojnę i przemoc. Haldeman pokazuje okrucieństwo i bezsens wojny toczonej w odległych od Ziemi rejonach kosmosu. Powieść przyniosła autorowi wielkie uznanie: Hugo, Nebula, Locus i Ditmar. Na jej podstawie powstał popularny cykl komiksowy Morrano.

Kolejne powieści: Mindbridge (1976), trudny i wyrafinowany językowo hołd dla DOS Passosa i Brunnera, oraz All My Sins Remenbered, ugruntowały jego pisarską pozycję.

ycipk-2pm11c

Tematyka wojenna i katastrofa nuklearna obecna jest w trylogii: Worlds (1981), Worlds Apart (1983) i Worlds Enough and Time (1992).

Nebulę przyniosło mu opowiadanie The Hemingway Hoax, rozwinięte później w powieść.

Wątki wojenne i wysokiej technologii, która spycha człowieka do niejako wykonawcy poleceń maszyny i zwykłego narzędzia kontrolera i przyciskacza guziczków, Haldeman kontunuował w Wiecznej wolności. Losy bohaterów z Wiecznej wojny znalazły ciąg dalszy, niestety nieudany, w Wiecznym pokoju.

ycipk-2pm11c
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-2pm11c
ycipk-2pm11c