Jerzy Nasierowski
Jerzy Nasierowski to aktor filmowy i teatralny, na którego losach zaważył dziesięcioletni pobyt w więzieniu.
Jerzy Nasierowski – biografia
Jerzy Nasierowski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1957 roku. Od tego czasu przez dwa lata występował w Teatrze Powszechnym, a następnie w Teatrze Narodowym (1959-1962) w Warszawie.
Jerzy Nasierowski jako aktor filmowy zadebiutował w roku ukończenia studiów w spektaklu telewizyjnym "Sędziowie" opartym na dramacie historycznym Stanisława Wyspiańskiego. Jerzy Nasierowski w filmie pojawił się po raz pierwszy w 1958 roku w obrazie Jerzego Passendorfa "Zamach". Do 1969 roku grał głównie w spektaklach telewizyjnych. Natomiast do najsłynniejszych ról filmowych należy udział w takich produkcjach jak: "Ranny w lesie" (1963) czy "Godzina pąsowej róży" (1963).
W 1973 roku Jerzy Nasierowski został skazany na 25 lat więzienia za współudział w morderstwie gosposi Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Anny Wujek. Aktor włamał się do mieszkania z kochankiem, młodym hydraulikiem Andrzejem Rukuszewiczem w celach rabunkowych. Na miejscu zastali gosposię, którą zamordowali.
Jerzy Nasierowski wyszedł na wolność 10 lat później za wstawiennictwem pisarza i krytyka Romana Bratnego, który napisał przedmowę do głośnej książki Nasierowskiego "Zbrodnia i...", która została wydana w czasie pobytu aktora w więzieniu. Bratny na tyle zainspirował się życiorysem aktora, że wydał własną publikację "Rok w trumnie" (1983).
Jerzy Nasierowski od 1993 roku zaczął ponownie grać w filmach. Do najważniejszych należą: "Pora na czarownice" (1993), "Moja Angelika" (1999), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000), :Chłopaki nie płaczą" (2000), "Zamiana" (2009), "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (2013).
Jerzy Nasierowski – książki
Jerzy Nasierowski jako autor zadebiutował w 1988 roku. Pierwszą powieść "Zbrodnia i..." o charakterze autobiograficznym wydał pod pseudonimem Jerzy Trębicki, przebywając w więzieniu. Duży rozgłos publikacji sprawił, że aktor wyszedł przedterminowo z więzienia.
Do doświadczeń związanych z pobytem w więzieniu Nasierowski wraca również w kolejnych powieściach: "Seks, zbrodnia i kara" (1990), "Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie" (1992), "Nasierowski, ty antychryście" (1993), "Nasierowski, ty..." (1993).
W 2002 roku pojawiła się kolejna książka Nasierowskiego "Nie moje życie", w której autor opisuje świat z perspektywy homoseksualisty. Podobnie dzieje się w napisanej w 2007 roku powieści "Romeo & Romeo".
Jerzy Nasierowski – ciekawostki
- Jerzy Nasierowski był w związku z aktorem Mieczysławem Gajdą, który m.in. podkładał głos Smerfowi Ważniakowi w popularnej bajce "Smerfy";
- Przed 1973 rokiem Jerzy Nasierowski sprowadzał zza granicy obrazy znanych malarzy;
- Jerzy Urban określił Jerzego Nasierowskiego "pierwszym pedałem III Rzeczpospolitej".
Data urodzenia | 17.05.1933 |
Miejsce urodzenia | Grochy |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze