Trwa ładowanie...
d8my0pd

Jerzy Hausner

East News
Źródło: East News

Jerzy Hausner to polski polityk i profesor nauk ekonomicznych, do 2005 r. związany Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD). Sprawował urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Leszka Millera, a następnie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w rządzie Marka Belki. W politycznym życiorysie ma na swoim koncie również członkostwo w Radzie Polityki Pieniężnej. Jerzy Hausner jako uznany profesor nauk ekonomicznych jest autorem i współautorem wielu ważnych publikacji naukowych.

Jerzy Hausner urodził się 6 października 1949 r. w Świnoujściu. Jest on absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie, w której zdobył tytuł mgr ekonomii. Swoją dalszą karierę naukową kontynuował na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, w której zrobił doktorat, a następnie habilitację.

Jerzy Hausner – życiorys polityczny

Życiorys polityczny Jerzego Hausnera jest bardzo bogaty i sięga lat 60. ubiegłego wieku. Już w 1965 r. został członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej, a następnie** Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Organizacje te skupiały wokół siebie młode osoby o poglądach lewicowych. Jednym z ich podstawowych postulatów było szerzenie wrażliwości społecznej. Po uzyskaniu statusu studenta Hausner wstąpił do **Socjalistycznego Związku Studentów Partii Robotniczej. Natomiast już w 1970 r. został członkiem PZPR-u (sprawował nawet urząd sekretarza Komitetu Krakowskiego).

Po obradach Okrągłego Stołu Hauser nie zrezygnował z działalności politycznej, wręcz przeciwnie zaangażował się jeszcze bardziej. Był on szefem doradców wicepremiera w rządzie Władysława Cimoszewicza, pełnomocnikiem rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego, a także doradcą ekonomicznym Aleksandra Kwaśniewskiego.

Tuż po powstaniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej zasilił szeregi tej partii, a w latach 2001-2005 sprawował mandat poselski. W tym czasie Hausner był ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Jerzego Millera i ministrem gospodarki, pracy i polityki społecznej w rządzie Marka Belki (jednocześnie sprawował on funkcję wicepremiera). W czasie swojej ministerialnej kariery był autorem tzw. planu Hausnera. W 2005 r. odszedł z SLD i wraz z Władysławem Frasyniukiem i Tadeuszem Mazowieckim, współtworzył Partię Demokratyczną.

Jerzy Hausner – działalność naukowa

Jerzy Hausner to profesor nauk ekonomicznych, który uchodzi za wybitnego specjalistę w tej dziedzinie. Stopień doktora ekonomii otrzymał w 1980 r., doktora habilitowanego – 1988 r. Specjalizuje się on w głównej mierze w ekonomii politycznej, gospodarce i administracji publicznej. Na swoim koncie ma wiele publikacji naukowych. Hausner jeszcze do niedawna był członkiem Rady Polityki Pieniężnej i Członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Obecnie jest pracownikiem Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jerzy Hausner
Data urodzenia

06.10.1949

Miejsce urodzenia

Świnoujście

Bibliografia
d8my0pd

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8my0pd
d8my0pd
d8my0pd